Marcin Ociepa: szczyt NATO w Madrycie jest miarą klęski Putina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Marcin Ociepa powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" w Programie 3 Polskiego Radia, że osiągnięcia szczytu NATO w Madrycie są miarą klęski Władimira Putina. – Osiągnął dokładnie odwrotny efekt do tego, który sobie zamierzył – ocenił wiceminister obrony narodowej. 

W stolicy Hiszpanii odbywa się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną: uznali, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w Madrycie, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA. NATO zdecydowało także o wzmocnieniu wschodniej flanki i zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa.

O znaczeniu szczytu NATO dla bezpieczeństwa Europy i Polski w Programie 3 Polskiego Radia mówił wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Gość Bartłomieja Graczaka zwrócił przede wszystkim uwagę na wartość jedności uczestników szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

 To, że 30 państw, kierujących się swoimi interesami narodowymi, dochodzi do konkluzji takiej, że należy wzmocnić radykalnie, historycznie flankę wschodnią (...), to jest dla nas wielka sprawa, pokoleniowa  powiedział. Jak zauważył, gwarantuje to deklaracja o stałej amerykańskiej obecności na naszym terytorium.  Dowódcy amerykańscy wysokiego szczebla będą na stałe mieszkać w Polsce  podkreślił.

 Szerzej te deklaracje o wsparciu całego "naszego teatru" są niezwykle optymistyczne i budujące. My rzeczywiście budujemy też zdolność odstraszania, o którą nam chodzi  mówił wiceminister, oceniając ustalenia, jakie zapadły na madryckim spotkaniu.

Marcin Ociepa zaznaczył jednak, że chciałby, aby te deklaracje szły jeszcze dalej.  To, co już osiągnęliśmy, to jest wielki sukces i zobaczymy, jakie przyniesie efekty. Zobaczymy, na ile Rosja zrozumie, że NATO nie żartuje, kiedy deklaruje, że będzie bronić swoich sojuszników  wskazał. 

Bezpieczeństwo Polski

Wiceminister obrony narodowej zwrócił również uwagę na wartość sprzętu, który będzie się znajdował na terytorium Polski i państw naszego regionu, oraz na łączną liczbę amerykańskich żołnierzy w Europie.  Cały ten system sprawia, że Polska będzie po tym szczycie bezpieczniejsza, zaraz jak te zapowiedzi będą się materializować  zauważył. 

W trakcie audycji odniesiono się również do kwestii dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Szwecji i Finlandii. Jest to, jak zauważył gość Bartłomieja Graczaka, "radykalne podniesienie naszego bezpieczeństwa" i "rozciągnięcie wschodniej flanki NATO na północ o 1600 km". Sprawi to, "że Rosjanie w swoich operacjach zaczepnych będą musieli kalkulować także reakcje tych północnych państw NATO".


Posłuchaj

9:52
Marcin Ociepa o znaczeniu szczytu NATO w Madrycie (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Marcin Ociepa zwrócił uwagę, że szczyt NATO w Madrycie to miara klęski Władimira Putina.  Osiągnął dokładnie odwrotny efekt do tego, który sobie zamierzył  skonstatował wiceminister.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Marcin Ociepa (wiceminister obrony narodowej)
Data emisji: 29.06.2022
Godzina emisji: 18.10

es

Polecane