Kolejna wymiana jeńców, Litwa przedłużyła stan wyjątkowy [ZAPIS RELACJI]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kolejna wymiana jeńców, Litwa przedłużyła stan wyjątkowy [ZAPIS RELACJI]
Ukraińcy i Rosjanie wymienili jeńcówFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

Ukraińcy i Rosjanie wymienili jeńców. Ukraina odzyskała także 46 ciał poległych żołnierzy, 21 z nich to obrońcy "Azowstalu" w Mariupolu - poinformowało ministerstwo reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy. 

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

***

PAP/IAR/Twitter.com/in.

23:51

Prezydent Zełenski opublikował na swoim koncie nagranie z kamery, która uchwyciła moment uderzenia rosyjskich rakiet w centrum handlowe. 

23:37

ISW opublikował najnowsze mapy pokazujące okupowane przez Rosjan obszary oraz sytuację na froncie. 

23:09

Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał Organizację Narodów Zjednoczonych do stworzenia prawnej definicji państwa terrorystycznego i uznania Rosji za takie państwo. Podczas wystąpienia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Zełenski powiedział, że każdego dnia Rosja dokonuje na Ukrainie aktów terroru.

22:56

Jedna z ulic na Ukrainie otrzyma imię po białoruskim ochotniku, który zginął w walkach przeciw Rosji. 

22:48

Charków ponownie ostrzelany przez Rosjan. Media donoszą o ogromny pożarze. 

22:35

Co najmniej jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim Ukrainy we wtorek – poinformowały władze regionu.

21:43

Zełenski wezwał ONZ, by jego przedstawiciele odwiedzili centrum handlowe zbombardowane przez Rosjan. 

21:28

Ukraińcy i Rosjanie wymienili jeńców. Ukraina odzyskała także 46 ciał poległych żołnierzy, 21 z nich to obrońcy "Azowstalu" w Mariupolu - poinformowało ministerstwo reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy.

21:17

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto: Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO

21:05
20:32

Jest zgoda Turcji na rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię. Po ponad miesiącu przekonywania władze w Ankarze przestały blokować przyjęcie dwóch krajów nordyckich do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przełomowe okazało się spotkanie przywódców Szwecji, Finlandii i Turcji z sekretarzem generalnym NATO w Madrycie, przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu.

20:28

ISW: Rosjanie prawdopodobnie będą musieli zmienić swoje priorytety w obwodzie ługańskim, by móc wypełnić cele na północy Ukrainy. Opór Ukraińców sprawia, że Rosja nie może swobodnie zrealizować swojego celu na południu. 

20:02

Ukraiński sztab generalny podał we wtorek, że w obwodzie homelskim na południu Białorusi planowane są w dniach 28 czerwca-16 lipca zbiórki osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej. Sztab oświadczył, że niewykluczone są prowokacje z tym związane.

19:45

Prezydent Zełenski określił rosyjski atak na centrum handlowe jako "atak terrorystyczny".

19:33

Rosja na skraju bankructwa. Kraj pierwszy raz od ponad 100 lat nie potrafi spłacić długu u zagranicznych wierzycieli.

19:18

Rosjanie porwali i wywieźli w nieznanym kierunku burmistrza Chersonia Ihora Kołychajewa - poinformowała o tym jego doradczyni Hałyna Laszewska. Według wstępnych ustaleń szef miasta został zakuty w kajdanki i wyprowadzony z lokalu, w którym przebywał.

Obrończyni praw człowieka Olha Skrypnyk uważa, że to typowa praktyka stosowana przez Rosjan.

18:53

Bułgaria wydali 70 rosyjskich dyplomatów. Premier Kirił Petkow poinformował, że tamtejsze służby zidentyfikowały ich jako osoby działające wbrew interesom państwa. To największa dotychczas liczba dyplomatów wydalonych jednorazowo z tego kraju. 

18:42

Jeżeli wojna skończy się jeszcze w tym roku, na Ukrainie ubędzie do 600 tys. mieszkańców, jeśli potrwa dwa lata - nawet 5 mln - powiedziała we wtorek Ełła Libanowa, dyrektor Instytutu Demografii i Studiów Społecznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, cytowana przez agencję UNIAN.

18:25

6 rosyjskich pocisków zostało wystrzelonych dziś w kierunku obwodu dnieprowskiego. Według informacji władz, 3 z nich zostały zneutralizowane przez system obrony powietrznej. 

18:07

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek, że ustaliła nazwiska dwóch rosyjskich wojskowych, którzy w lutym mieli wydać rozkaz torturowania i rozstrzelania pięciu cywilów w podkijowskiej Peremosze. To majorzy Maksim Krasnoszczokow i Aleksandr Wasiliew.

17:49

Swoimi działaniami Rosja doprowadziła do kryzysu żywnościowego, który staje się coraz mocniej odczuwalny zwłaszcza w najbiedniejszych krajach. 

17:25

USA nakłada zakaz importu na rosyjskie złoto. Sankcje mają objąć także 70 firm z sektora obronnego. 

17:09

Ukraina ma duże plany, dotyczące zakupu tureckich dronów Bayraktar – napisał we wtorek na Facebooku minister obrony Ołeksij Reznikow. Potwierdził również, że producent przekaże bezpłatnie trzy nowe drony po tym, jak Ukraińcy w rekordowym tempie zebrali pieniądze na te maszyny.

16:57

Jeżeli wojna skończy się jeszcze w tym roku, na Ukrainie ubędzie do 600 tys. mieszkańców, jeśli potrwa dwa lata - nawet 5 mln - powiedziała Ełła Libanowa, dyrektor Instytutu Demografii i Studiów Społecznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, cytowana przez agencję UNIAN.

"Najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na ubytek ludności, jest to, jak długo będzie trwała aktywna faza wojny. Jeżeli wojna skończy się przed upływem tego roku, to myślę, że ubędzie około 500-600 tysięcy ludzi. Jeżeli wojna się będzie przedłużać, a jej aktywna faza potrwa na przykład dwa lata, to może być to nawet 5 mln" - powiedziała Libanowa.

16:47

Ukraiński wywiad nie odnotował powstania rosyjskiej grupy ofensywnej na Białorusi. Jednocześnie zaobserwowano przygotowania do utworzenia grup dywersyjnych, składających się z białoruskich wojskowych - poinformował rzecznik ukraińskiego MON Ołeksandr Motuzianyk.

Posłuchaj

0:28
Ukraiński wywiad: nie odnotowaliśmy formowania się rosyjskiej grupy ofensywnej na Białorusi (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+
16:44

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak napisał w mediach społecznościowych, że Ukraina nie rozpoczęła wojny i nie zakończy jej "z rozkazu".

"Ci w Moskwie mogą ją zakończyć w każdej chwili i to w prosty sposób: przestać wysyłać rakiety na nasze miasta, wycofać wojska i porzucić jądrową propagandę" - stwierdził Podolak. 

16:23

Premier Włoch Mario Draghi na konferencji prasowej po szczycie G7 w Niemczech powiedział, że są dobre informacje dotyczące eksportu zboża z Ukrainy. 

- Wielu z nas, jeśli nie wszyscy, myślało, że trzeba rozminować porty. Tymczasem wydaje się, że są bezpieczne korytarze dla przepływu statków; to oznacza, że można zyskać na czasie - ocenił.

16:18

Nie ma żywych ludzi pod gruzami centrum handlowego w Krzemieńczuku - oświadczył minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

- Mieliśmy nadzieję, że w pierwszych godzinach mogą jeszcze istnieć ludzie. Ale ze względu na pożar, który wybuchł dosłownie 10-15 minut po uderzeniu rakiety, możemy z całą pewnością powiedzieć, że nie ma już ocalałych - powiedział Monastyrski, cytowany przez agencję Ukrinform

16:03

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że udaremniła rosyjskie ataki hakerskie na wspólną transmisję ukraińskich kanałów telewizyjnych. Według SBU hakerzy próbowali uzyskać dostęp m.in. do wiadomości telewizyjnych nadawanych na żywo  i do "paska" z wiadomościami na ekranie. 

Hakerzy próbowali też włamać się "do poszczególnych komputerów współpracowników kanałów telewizyjnych". Na komputerach tych opracowywane są treści nadawane przez stacje.

16:00

Wszczęto śledztwo w sprawie zaniedbań pracowników centrum handlowo-rozrywkowego w Krzemieńczuku, którzy nie zapewnili ewakuacji podczas rosyjskiego ataku rakietowego.

15:50

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział na zakończenie szczytu G7, że grupa ta będzie wspierać Ukrainę "tak długo, jak to będzie konieczne, i z taką intensywnością, jaka będzie konieczna". Podkreślił, że Rosja ma jeden cel - zmuszenie Kijowa do poddania się.

"Rosja nie może i nie powinna wygrać" tej wojny, toteż państwa G7 będą również utrzymywać sankcje na Moskwę tak długo, jak będzie to wymagane - dodał Macron podczas konferencji prasowej kończącej szczyt na zamku Elmau w Bawarii.

15:48

Sankcje na Rosję to cena, którą warto zapłacić za wolność - mówił w Madrycie sekretarz generalny NATO przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu. Jens Stoltenberg podkreślał też, że wojna na Ukrainie uświadomiła wielu sojusznikom jak bardzo zależą od surowców energetycznych z Rosji.

15:42

- Putin chce zniszczyć całą Ukrainę i zabić cały naród ukraiński - powiedziała w wywiadzie dla niemieckiej stacji RTL/ntv była premier Ukrainy Julia Tymoszenko. Jej zdaniem "świat stoi w obliczu trzeciej wojny światowej". 

Po ponad czterech miesiącach od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę była szefowa rządu Ukrainy nie widzi obecnie szans na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu. - Jest dla nas tylko jedna droga, zwycięstwo na polu bitwy - oceniła.

15:40

Posłuchaj

0:18
Ciała nie zostały jeszcze zidentyfikowane - powiedział minister spraw wewnętrznych Ukrainy (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

- Analitycy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Policji Państwowej ustalili, który pułk lotniczy (Rosji) popełnił zbrodnię. Są już nazwiska pilotów, którzy wystartowali na TU-22, który dokonał śmiertelnego ostrzału - wyjaśnił.

15:29

W rejonie Mozyrza na południu Białorusi odnotowano ruchy kolumny rosyjskich wojsk, które przewożą kompleks rakiet "S-400" - poinformował na Telegramie niezależny białoruski kanał "Biełaruski Hajun".

24 czerwca wojskowy wywiad ukraińskiej armii powiadomił o przybyciu do Mozyrza rosyjskich grup dywersyjnych, które wysadziły w powietrze bloki mieszkalne, szkoły i szpitale. Jednocześnie armia rosyjska miała ostrzelać rakietami rafinerię ropy naftowej w Mozyrzu. Nieudana prowokacja miała na celu wywołanie konfliktu ukraińsko-białoruskiego i dołączenie Białorusi do wojny przeciwko Ukrainie.

15:25

Partyzanci z Chersonia przygotowali prezenty dla najeźdźców

15:22

Urzędnik władz miejskich w okupowanym Enerhodarze od pięciu dni przebywa w rosyjskiej niewoli - powiadomił mer miasta Dmytro Orłow. 

"Pięć dni temu okupanci wzięli do niewoli szefa departamentu własności komunalnej Borysa Jarmołenkę, który jest znany ze swojego proukraińskiego stanowiska" - powiadomił Orłow w Telegramie.Mężczyzna został zabrany z pracy, miejsce jego pobytu jest nieznane. Orłow zaznaczył, że to starszy człowiek, który ma problemy ze zdrowiem. 

Enerhodar w obwodzie zaporoskim to miasto przy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Zarówno miejscowość, jak i sama siłownia znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. 

15:18

Osoby odpowiedzialne za rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku mogą być sądzone przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, dlatego okoliczności tej zbrodni należy udokumentować z punktu widzenia prawa międzynarodowego - oceniła prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

14:04
Andrzej Duda 1200 PAP
Prezydent Duda: Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego
13:45

Rzecznik Kremla Dmytro Pieskow stwierdził, że wojna może się skończyć do końca dnia, jeśli tylko Ukraina się podda.

- Walki na Ukrainie mogą zakończyć się przynajmniej do końca dnia, jeśli Kijów nakaże ukraińskim wojskom poddanie się, powiedział Dmytro Pieskow.

- Strona ukraińska może wszystko powstrzymać do końca dnia dzisiejszego, potrzebujemy rozkazu złożenia broni przez jednostki nacjonalistyczne i spełnienia warunków Federacji Rosyjskiej – cytują słowa Pieskowa rosyjskie agencje.

13:37

1200 ukraina zboże free.jpg
Spotkanie przywódców G7. "Wszyscy pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża"
13:18

"Uderzać rakietami w obiekty cywilne mogą tylko całkowicie szaleni terroryści, dla których nie powinno być miejsca na ziemi" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w komunikatorze Telegram.

"I nie są to pomyłkowe trafienia rakiet w przedszkola, szkoły, centra handlowe, budynki mieszkalne - to skalkulowane uderzenia okupantów" - dodał.

13:10

Ihor Kołychajew, mer Chersonia lojalny wobec władz w Kijowie, został uprowadzony przez rosyjskich okupantów - przekazała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za doradczynią Kołychajewa, Hałyną Liaszewską.

Mer pozostał w Charkowie nie zważając na realia rosyjskiej okupacji. Kołychajew powtarzał, że wypełnia w ten sposób swoje zobowiązania wobec wyborców - czytamy w Ukrainskiej Prawdzie.

12:49

Rosjanie dokonują zmasowanego ostrzału Lisiczańska. To ostatnie duże miasto w obwodzie ługańskim kontrolowane przez siły ukraińskie. Rosyjskie pociski trafiają tam w zabudowania cywilne.

Posłuchaj

0:52
Trwa rosyjski ostrzał Lisiczańska - relacja Pawła Buszko (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

 

12:36

1200 ukraina wojna pogrzeb forum.jpg
"Ukraina odzyskała ciała 46 bohaterskich obrońców". Część z nich to żołnierze z Azowstalu
12:13

W obwodzie lwowskim zatrzymano obywatela Ukrainy, byłego funkcjonariusza sowieckiego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB), który pomagał rosyjskim wojskom w przeprowadzeniu ataków rakietowych w tym regionie - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.

12:06

W Krzemieńczuku ogłoszono żałobę. Będzie ona obowiązywała także w całym regionie.

Na miejsce tragedii - do centrum handlowego ostrzelanego przez Rosjan w ataku rakietowym - mieszkańcy przynoszą kwiaty i zabawki.


12:00

- Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego rosyjskiego ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie wzrosła do "ponad 20" - poinformował we wtorek wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

- Już wiadomo o ponad 20 zabitych i 59 rannych, z których 25 hospitalizowano - powiedział Tymoszenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

11:52
1200_rs_free.jpg
Wojna na Ukrainie. Rosjanom zaczyna brakować dowódców, wiele jednostek jest wyczerpanych
11:44

- Prace poszukiwawcze w ostrzelanym przez rosyjskie siły centrum handlowym w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie powinny potrwać do środy rano. Wtedy będzie znany ostateczny bilans ofiar - oznajmił we wtorek szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

11:43

- Należy dalej dozbrajać Ukrainę; w ten sposób będzie mogła odzyskać Donbas i cały kraj okupowany przez Rosję - powiedziała brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss w wywiadzie prasowym.

Jej zdaniem należy przygotować się na każdą ewentualność, także na bezpośrednie starcie z Rosją.

O pomocy dla Ukrainy brytyjska minister rozmawiała także z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

 

11:26

28 czerwca Ukraina obchodzi święto narodowe - Dzień Konstytucji. Życzenia z tej okazji płyną także z wojennego frontu.

11:05

Putin dymisjonuje dowódców wojskowych. - Jest bardzo znamienne, że w obliczu niewystarczających efektów działań na Ukrainie przywódca Rosji Władimir Putin zaczyna dymisjonować dowódców ze swojego bliskiego otoczenia, takich jak generał Aleksandr Dwornikow; świadczy to o bezsilności Kremla - ocenił we wtorek doradca szefa MSW Ukrainy Wiktor Andrusiw.

W opinii wiceszefa resortu, cytowanego przez portal obozrevatel.com, częste zmiany na kierowniczych stanowiskach w rosyjskiej armii są związane z tym, że generałowie nie spełniają oczekiwań Putina, który bardzo często modyfikuje cele inwazji.

10:50

- Ukraina potrzebuje silnego systemu obrony przeciwrakietowej, by zapobiegać rosyjskim atakom terrorystycznym - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

10:47

Zniszczone centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku, zginęło tam co najmniej 18 osób. Zniszczone centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku, zginęło tam co najmniej 18 osób. Fot. 
10:19

zboze 1200.jpg
"Osiągnięto konsensus". W Stambule ma powstać centrum operacyjne dla eksportu zboża z Ukrainy
09:45
09:45

Zwykli Rosjanie w mediach społecznościowych cieszą się z ataku na centrum w Krzemieńczuku, a dyplomaci i urzędnicy rozsiewają teorie konspiracyjne - piszenapisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

09:43

Należy się spodziewać zmiany strategii obronnej NATO, jednak o swoich planach i przewidywaniach wobec szczytu NATO prezydent Andrzej Duda będzie osobiście komunikował przed wylotem do Hiszpanii - oświadczył szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot na antenie TVP Info.

09:43

Rosyjscy najeźdźcy ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed rozpoczęciem inwazji - poinformował na Twitterze portal Euromaidan Press za ukraińskim wiceministrem rolnictwa Tarasem Wysockim.

09:38

Do 18 wzrosła liczba ofiar ataku rakietowego na Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim w centralnej części Ukrainy. Wczoraj rosyjska rakieta trafiła tam w centrum handlowe. Spowodowała duże zniszczenia. W budynku przebywać mogło od kilkuset do nawet tysiąca osób. Akcja poszukiwawczo-ratunkowa wciąż trwa. Kilkadziesiąt osób wciąż uważa się za zaginione.

09:38

W nocy moskiewska policja zatrzymała jednego z liderów opozycji Ilię Jaszyna. Portal OWD-info poinformował, że polityk został przewieziony do komisariatu na Łużnikach. Postawiono mu zarzut odmowy wykonania polecenia funkcjonariuszy.

09:38

Z rosyjskiego koncernu naftowego Łukoil odchodzą biznesmeni, którzy w latach 90-tych XX wieku zakładali tę firmę. Rosyjskie media podały, że z kierowania koncernem zrezygnował Leonid Fiedun. 

Fiedun odszedł z firmy po 26 latach współkierowania nią. Rosyjscy komentatorzy niezależni wskazują, że wycofanie się wielu rosyjskich biznesmenów z dotychczasowej działalności ma związek z zachodnimi sankcjami, a także z nieformalną wymianą kadr na ludzi młodszych i bardziej podporządkowanych Kremlowi.

09:37

Minister w Kancelarii Premiera Agnieszka Ścigaj powiedziała, że potrzebna jest polityka zachęcania uchodźców do tego, aby przenosili się z większych miast do mniejszych miejscowości. W Programie 1 Polskiego Radia mówiła o strategii włączania społecznego osób, które przyjechały z Ukrainy i chcą zostać dłużej.

- Strategia będzie polegać na tym, aby zachęcać osoby, które żyją w miastach, by nie bały się polskiej wsi, że tam mają możliwość osiedlenia się i życia we wspólnocie takiej mniejszej, która daje poczucie bezpieczeństwa, nawet zaopiekowania się - powiedziała Agnieszka Ścigaj. - Z moich doświadczeń wynika, że jest to działanie, które pozwoli nam, w jakiś sposób rozładować lub uniknąć potencjalnie konfliktów społecznych - dodała.

09:36

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała w PR24, że z szacowanych 500 tysięcy ukraińskich uchodźców w wieku produkcyjnym, pracę podjęło ponad 260 tysięcy osób. Zdecydowaną większość, bo 92 procent, stanowią kobiety.

07:29

Do 18 wzrosła liczba ofiar wczorajszego ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim w centralnej części Ukrainy. Około 60 osób jest rannych. Ofiar może być więcej, ponieważ około 40 osób uważa się za zaginione.

07:24

biden 1200.jpg
Joe Biden na szczycie NATO. Amerykanie mogą ogłosić ważne dla Polski decyzje
07:24

Posłuchaj
00:53 Ataki Rosjan w kierunku Lisiczańska, Słowiańska i Bachmutu. Relacja Pawła Buszki (IAR).mp3 Ataki Rosjan w kierunku Lisiczańska, Słowiańska i Bachmutu. Relacja Pawła Buszki (IAR) 
07:22

21 proc. Polaków uważa, że niemiecki rząd życzyłby sobie zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją, a 18 proc., że Niemcy najbardziej chcieliby zwycięstwa Rosji na Ukrainie, a 32 proc. nie ma zdania w tej sprawie - wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

07:22

Wojska rosyjskie ostrzeliwują infrastrukturę cywilną i siły ukraińskie na południu kraju, próbując odzyskać stracone wcześniej pozycje, ale Ukraińcy nie ustępują – podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

07:20

Obrońcy odpierają ataki Rosji w obwodzie zaporoskim. Rosjanie z kolei przeszli do obrony w obwodach charkowskim i chersońskim, gdzie starają się utrzymać zajęte tereny.

07:20

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że najcięższe walki z Rosjanami toczą się w Donbasie. Wojska Federacji Rosyjskiej starają się przejąć Lisiczańsk od południa, wyprowadzić ofensywę z Izium na Słowiańsk i przeciąć drogę Lisiczańsk-Bahmut.

05:47

Prezydent Andrzej Duda będzie reprezentował Polskę na rozpoczynającym się dzisiaj wieczorem w Madrycie szczycie przywódców NATO. Głównym tematem spotkania są rosyjska inwazja na Ukrainie i bezpieczeństwo Europy.

05:36

Dyrektor ds. komunikacji w kancelarii prezydenta Turcji Fakhrettin Altun poinformował w poniedziałek, że osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego", zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy - donosi włoski dziennik "Il Messaggero".

- Pełniliśmy rolę mediatora i w wyniku naszych negocjacji osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia centrum operacyjnego w Stambule. Mamy nadzieję, że statki załadowane zbożem odpłyną z Ukrainy jak najszybciej - powiedział Altun.

03:22

W Moskwie zatrzymany został w poniedziałek jeden z liderów antykremlowskiej opozycji Ilja Jaszyn - poinformowała agencja Reuters, cytując Irinę Babłojan, dziennikarkę i prezenterkę nieistniejącej już rozgłośni radiowej "Echo Moskwy" oraz prawnika działaczy rosyjskiej opozycji.

"Szłam razem z moim przyjacielem, Ilją Jaszynem, po parku... Podjechała policja i zabrała Ilję" - napisała Babłojan w komunikatorze Telegram.

Jaszyn, były burmistrz moskiewskiego rejonu krasnosielskiego, jest zdeklarowanym krytykiem wojny na Ukrainie. "Zostaję w Rosji" - pisał na Twitterze 7 marca. "Powiedziałem wcześniej i wciąż powtarzam: Rosjanie i Ukraińcy nie powinni się nawzajem zabijać".

Jaszyn był bliskim współpracownikiem zamordowanego w 2015 roku byłego wicepremiera Rosji Borysa Niemcowa.

02:57

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku w centralnej części Ukrainy wzrosła do 16 osób. Wcześniej informowano o 14 ofiarach śmiertelnych.

59 osób zostało rannych, z czego 25 jest hospitalizowanych - wynika z najnowszych danych.

02:41

Jakakolwiek ingerencja na Półwyspie Krymskim państwa członkowskiego NATO może być potraktowana jako wypowiedzenie wojny Rosji, co może doprowadzić do trzeciej wojny światowej - powiedział w przeddzień szczytu NATO były rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew, cytowany przez agencję Reuters, która powołuje się na rosyjską prasę.

Miedwiediew, który obecnie jest wiceprzewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Rosji, powiedział również, że jeśli Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO, Rosja wzmocni swoje granice i będzie "gotowa do działań odwetowych", co może obejmować perspektywę zainstalowania pocisków Iskander u granic tych krajów.

01:45

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w nocy z poniedziałku na wtorek na Twitterze, że "rosyjski atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku to absolutny horror".

"Dzielimy ból rodzin ofiar. I czujemy ogromną złość" - napisał Macron.

01:43

Do 15 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie - podała w nocy z poniedziałku na wtorek w komunikacie Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

01:42

Posłuchaj

0:40
Podczas szczytu NATO w Madrycie prezydent Joe Biden planuje ogłosić przedłużenie misji części wojsk amerykańskich w Polsce - informuje telewizja NBC powołując się na przedstawicieli administracji. Zmiany miałyby dotyczyć także krajów bałtyckich. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+
01:00

Posłuchaj

0:31
Zełenski: rozmawiamy o tym każdego dnia z naszymi sojusznikami. Jest już kilka umów. Nasi partnerzy muszą działać szybciej, jeśli naprawdę są naszymi partnerami, a nie obserwatorami (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

- Opóźnienia w przekazywaniu broni naszemu państwu i wszelkie ograniczenia są w rzeczywistości zaproszeniem dla Rosji do kolejnych i jeszcze kolejnych uderzeń. Okupantów - tych terrorystów - trzeba pokonać z całą mocą, aby nie myśleli, że mogą wywierać presję i kogoś ograć - mówił prezydent Ukrainy.

00:41

W przeddzień szczytu NATO w Madrycie Rosja popełniła kolejną zbrodnię wojenną na ludności cywilnej; ostrzelanie centrum handlowego pełnego niewinnych ludzi wymaga odpowiedzi w postaci większego wsparcia militarnego dla Ukrainy, obrońców Europy - stwierdził prezydent Andrzej Duda po ataku w Krzemieńczuku.

00:36

Podczas szczytu NATO, który we wtorek rozpocznie się w Madrycie, prezydent USA Joe Biden planuje ogłosić przedłużenie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz zmiany w rozmieszczeniu wojsk USA w krajach bałtyckich - podała NBC News, powołując się na dwóch urzędników administracji Białego Domu.

Liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce gwałtownie wzrosła po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Na szczycie NATO ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną. Ten kluczowy dokument będzie zawierał cele i zadania NATO na najbliższą dekadę

00:36

Przywódcy państw grupy G7 potępili rosyjski ostrzał centrum handlowego w Krzemieńczuku w środkowej części Ukrainy, nazywając go "ohydnym".

"Łączymy się z Ukrainą w żałobie po niewinnych ofiarach tego brutalnego ataku" - napisali przywódcy we wspólnym oświadczeniu. "Dokonywane na oślep ataki na niewinnych cywilów stanowią zbrodnię wojenną" - dodali. "Prezydent Rosji Władimir Putin i inni za tym stojący, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - zapowiedziano w oświadczeniu.

00:34

Posłuchaj

0:50
Rośnie liczba ofiar rosyjskiego bombardowania w Krzemieńczuku. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

Polecane