Unijny plan odejścia od samochodów spalinowych. Wspólny sprzeciw Polski i Czech

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Unijny plan odejścia od samochodów spalinowych. Wspólny sprzeciw Polski i Czech
Komisja Europejska chce zakazać sprzedaży samochodów elektrycznych. Anna Moskwa: to dla nas nie do przyjęciaFoto: DarSzach / Shutterstock.com

Rzecznik rządu Piotr Müller oświadczył w TVP Info, że Polska wraz z Czechami będzie budować koalicję państw, które sprzeciwiają się zakazowi produkcji samochodów spalinowych od 2035 roku. Taki postulat wysunęła Komisja Europejska.

Rzecznik rządu podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki już prowadzi działania w tej sprawie.

- Mieliśmy ostatnio konsultacje międzyrządowe. Umówiliśmy się z Czechami, że będziemy wspólnie działać przeciwko temu mechanizmowi. Stanowisko polskiego rządu będzie tu krytyczne. Pamiętajmy o tym, że od przyszłego półrocza Czesi przejmują prezydencję w Unii Europejskiej. Liczymy więc na to, że będą prowadzili takie działania. Chodzi o to, żeby to zablokować, przesunąć w czasie. Po ataku Rosji na Ukrainę mamy zupełnie inną sytuację geopolityczną. Musimy zapobiegać działaniom mającym negatywne skutki gospodarcze dla obywateli - powiedział Piotr Müller.

8 czerwca w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie w sprawie pakietu Fit for 55. Zakłada on do 2030 roku redukcję o 55 procent emisji dwutlenku węgla w porównaniu do 1990 roku. Temu celowi mają też służyć tak zwane kamienie milowe, które znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy. Wśród nich jest mowa o opłatach od rejestracji i posiadania pojazdów, które najbardziej zatruwają środowisko.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

0:25
Piotr Müller o blokadzie zakazu produkcji samochodów spalinowych (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

 

fc

Polecane