Kupowanie leków w sieci? Zastanów się, zanim to zrobisz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kupowanie leków w sieci? Zastanów się, zanim to zrobisz
Suplementy diety i leki bez recepty w sieci mogą legalnie sprzedawać tylko zarejestrowane apteki i punkty apteczneFoto: shutterstock.com

"Cudowne" preparaty na odchudzanie, na COVID-19 i na inne, cięższe choroby – w sieci roi się od ofert sprzedaży leków. Jak ustrzec się okazji, z których skorzystanie może, w najlepszym razie, skończyć się źle dla naszego portfela, a w najgorszym  – dla naszego zdrowia, a nawet życia? Na to pytanie odpowiada medioznawczyni Klaudia Rosińska.

Zakup leków przez internet – dlaczego jest niebezpieczny?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w Polsce zakup jakichkolwiek leków na receptę od osób prywatnych albo ogłaszających się w internecie jest nielegalny. Leki możemy kupować tylko i wyłącznie w aptekach lub w instytucjach, które mają pozwolenie na ich sprzedaż.

– W internecie coraz częściej pojawia się coraz więcej ofert, które chcą nam sprzedać różne leki – zwraca uwagę medioznawczyni Klaudia Rosińska. – Wcześniej, przed pandemią, miało to związek z lekami odchudzającymi. Teraz pojawiają się ogłoszenia związane z dużo poważniejszymi chorobami i lekami, które mogą mieć bardzo silne oddziaływanie na nasz organizm.

Wielu użytkowników internetu decyduje się na zakup takich leków. Dlaczego to jest niebezpieczne? – Dlatego, że, nie wiemy, z czym mamy do czynienia   czy ktoś nie podmienił opakowania, czy ktoś nie dał nam zmiennych dawek. Nie mamy też pewności co do składu tego, co kupujemy, a to już jest poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia – ostrzega ekspertka.

Najczęściej czytane

Leki przez internet tylko z certyfikatem

Kupując leki przez internet, nie tylko nie wiemy, co kupujemy, ale też od kogo. – Nie wiemy, z kim wchodzimy w transakcję. To może być zwykły oszust, który chce tylko na nas zarobić, ale to może być też człowiek, który celowo chce sprzedawać tego typu produkty, by wprowadzić zamieszanie i panikę – mówi Klaudia Rosińska.

W kwestii sprzedaży leków przez internet prawo jest bezwzględne – suplementy diety i leki OTC (bez recepty) w sieci mogą legalnie sprzedawać tylko zarejestrowane apteki i punkty apteczne. Dlatego, zanim klikniemy w przycisk "kup", powinniśmy sprawdzić, czy interesujący nas produkt ma odpowiedni certyfikat i cenę, która nie wykracza poza granice rozsądku.

 Sprzedawcy tworzą strony internetowe, przedstawiające ekskluzywne produkty, które często są bardzo drogie i mają być na tyle skuteczne, że są dostępne tylko dla "wtajemniczonych" lub osób, które są "otwarte na prawdę"Często są to leki powołujące się na naturalne, np. zioła, które też mogą być bardzo niebezpieczne. Trzeba sprawdzać, czy takie instytucje mają certyfikaty i pozwolenia. Jeżeli cena jest "szalona", też zastanówmy się, czy warto wydawać aż tyle pieniędzy – apeluje medioznawczyni.

Posłuchaj

5:13
Leki przez internet – kupuj mądrze (Zapraszamy do Trójki: News albo fake news? Oto jest pytanie!)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do TrójkiNews albo fake news? Oto jest pytanie!
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Klaudia Rosińska (doktor teologii środków społecznego przekazu, medioznawczyni, specjalistka ds. dezinformacji)
Data emisji: 16.06.2022
Godzina emisji: 17.49

kr

Polecane