Rodzinna tradycja i pasja akordeonowa [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rodzinna tradycja i pasja akordeonowa [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Gra na akordeonie często jest rodzinną tradycjąFoto: Shutterstock.com/Media Whalestock

Szymon i Wiktor Strzeleccy są uczniami w klasie akordeonu w Akademii Rycerskiej. To średnia szkoła muzyczna w Legnicy. Miłość do tego instrumentu zaszczepił w nich ojciec, który też kończył taką szkołę. A wcześniej na akordeonie grali dziadek i pradziadek. W tej rodzinie kocha się ten instrument od zawsze. 

Rodzinne trio akordeonowe

Miłość do muzyki jest niezwykle silna. Silne są też więzi rodzinne. Tata chłopców był kierowcą autobusów, ale pracę zawodową łączył z pasją do muzyki. Trzyletnich synów uczył grać na akordeonie, tzw. małyszu. Pierwszy zaczął uczyć się Szymon – o rok młodszy Wiktor płakał, że on też chce. To były początki rodzinnego tria akordeonowego.

Występy uliczne, czyli szkoła życia

Potem były pierwsze muzykowania na ulicach miasta. Następnie przygotowania do egzaminów do szkoły muzycznej, i w międzyczasie występy uliczne. Ojciec chłopców uważa, że to szkoła życia, kontaktu z ludźmi, z publicznością, nauka walki z tremą. Ich gra dostarcza przechodniom dużo wzruszeń i emocji. Niektórzy podśpiewują, inni przypominają sobie, że w ich rodzinie też ktoś grał. Patrzą z przyjemnością na rodzinne trio. Ich uwagę zwraca niezwykła więź między grającym ojcem i synami oraz zauważalna autentyczna radość ze wspólnego grania.

Przeczytaj także:


Koncerty domowe

Często zdarza się, że wieczorem, dla własnej przyjemności, wychodzą wspólnie przed dom, gdzie zaczynają akordeonowy koncert. Oczywiście co innego chłopcy grają w szkole, tam wykonują repertuar poważny na akordeonach guzikowych. Prywatnie jednak na instrumentach klawiszowych grają te utwory, które zna każdy z nas. Zaczynają się wakacje i rodzina wyrusza w Polskę - chłopcy się cieszą, bo będą rodzinnie spędzać czas, wypoczywać i zwiedzać, a wieczorami grać, sprawiając radość ludziom, bo muzyka to życie...

Posłuchaj

16:12
"Akordeon każde serce poruszy" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Akordeon każde serce poruszy"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data edycji: 
14.07.2022
Godzina edycji: 
22.09

Polecane