Społeczne zrywy, które przekładały się na muzykę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Społeczne zrywy, które przekładały się na muzykę
Jacques DutroncFoto: Niviere David/ABACAPRESS.COM/Forum

Artyści od dawna jednoczyli się z poszkodowaną częścią społeczeństwa – sami zresztą też w niewielkiej, elitarnej grupie należeli do uprzywilejowanych. Przypominając o rocznicy strajków w Polsce, "Francuski łącznik" zagrał buntowniczo i upomniał się o prawa do godnego życia dla wszystkich ludzi.

Na początku spotkania w audycji "Francuski łącznik" wybrzmiał Renaud – francuski piosenkarz i autor tekstów. Na swoim koncie ma 26 wydanych albumów, które rozeszły się w nakładzie ponad dwudziestu milionów egzemplarzy. Jego teksty poruszają zarówno tematy lekkie, prozaiczne, jak i poważne. Jak podkreśla wielu krytyków, twórczość Renuada okraszona jest humorem, emocjami i krytyką społeczną.

Mimo scenicznych sukcesów postawa artysty budzi niemałe kontrowersje. Renaud sam siebie nazywa "irytującym piosenkarzem". Wszystko ze względu na zaangażowanie w liczne sprawy związane m.in. z prawami człowieka, ochroną środowiska czy antymilitaryzmem. Motywy te często przejawiają się w jego twórczości. 

Société tu m'auras pas / Renaud 

Jacques Dutronc

W muzycznym zestawieniu pojawił się również Jacques Dutronc, francuski piosenkarz, kompozytor i aktor. W latach sześćdziesiątych zalicza się do grona najpopularniejszych piosenkarzy francuskich. Wielu krytyków uważa go za jednego z pierwszych przedstawicieli rodzimej sceny rockowej. Część dodaje przy tym, że nie sposób mówić o muzyce lat sześćdziesiątych we Francji, nie wymieniając jego nazwiska. W kolejnej dekadzie muzyk rozpoczął karierą aktorską. Przyczynił się do tego kinowy debiut w obrazie pt. "Antoine i Sebastian". 

Merde in France (cacapoum) / Jacques Dutronc

Posłuchaj

48:27
Społeczne zrywy, które przekładały się na muzykę (Francuski Łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 25.06.2022
Godzina emisji: 15.09

Polecane