Waldemar Buda: wszystkie elementy zawarte w KPO będą przedmiotem ustaw

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Przy nieprzychylnym tłumaczeniu punktów KPO są sporne elementy, ale jak zrozumie się intencje, to tych punktów spornych nie ma – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Rada Ministrów przyjęła zmiany uchwał ws. tarcz finansowych, które umożliwią prefinansowanie projektów zaplanowanych w KPO ze środków krajowych, z Polskiego Funduszu Rozwoju. Minister Waldemar Buda przyznał, że "wszystkie elementy zawarte w KPO będą przedmiotem ustaw i propozycji legislacyjnych". – Przy nieprzychylnym tłumaczeniu punktów KPO są sporne elementy, ale jak zrozumie się intencje, to tych punktów spornych nie ma – mówił minister rozwoju i technologii.

Buda wskazał, że wypłata pierwszych środków dla Polski z KPO zależy od tego, jak szybko przebiegną procesy wypracowania ustaleń z KE. – W III kwartale tego roku MFiPR planuje złożyć pierwszy wniosek o płatność, by środki mogły trafić do Polski w tym roku – przypomniał. Zwrócił uwagę, że złożony wniosek o płatność również przechodzi ścieżkę oceny KE, a następnie Rady UE, "a to zawsze trwa".

Przypomniał, że każde państwo realizujące KPO musiało przedstawić harmonogram realizacji reform i inwestycji wyrażony miernikami i wskaźnikami.

"Z terminami po stronie KE bywa bardzo różnie"

Gość Polskiego Radia dodał, że "KE miała dwa miesiące na uwagi do naszego KPO, a rok negocjowaliśmy, dlatego z terminami po stronie KE bywa bardzo różnie".

1 czerwca Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Był to krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Na 800 mld euro w ramach Funduszu składają się dotacje i pożyczki.

Komisja Europejska jako warunek akceptacji KPO postawiła m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Nowelizacja ustawy o SN, wprowadzająca m.in. to rozwiązanie, została niedawno uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta; wejdzie ona w życie 15 lipca.

Posłuchaj

12:53
Waldemar Buda: wszystkie elementy zawarte w KPO będą przedmiotem ustaw (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii)
Data emisji: 23.05.2022
Godzina emisji: 8.45

dn/kr

Polecane