Niepokojące słowa Joe Bidena nt. wojny na Ukrainie. Prezydent USA mówi o "grze na przeczekanie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niepokojące słowa Joe Bidena nt. wojny na Ukrainie. Prezydent USA mówi o "grze na przeczekanie"
Joe Biden zapytany, czy zamierza odwiedzić Ukrainę, powiedział, że "to zależy" od wielu czynnikówFoto: VP Brothers / Shutterstock.com

- Nie obawiam się rozłamów w zachodnim sojuszu co do postawy wobec Rosji, ale będzie to gra na przeczekanie między Europą i Rosją - ocenił we wtorek prezydent USA Joe Biden.

Prezydent odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarki, czy obawia się rozłamów w jedności Zachodu w obliczu zmęczenia zachodnich społeczeństw wojną na Ukrainie.

- Nie, nie obawiam się tego. Ale myślę, że w pewnym momencie będzie to pewnego rodzaju gra na przeczekanie - co będzie w stanie wytrzymać Rosja i co jest gotowa wytrzymać Europa. Myślę, że to będzie jedna z rzeczy, o której będziemy rozmawiać w Hiszpanii - powiedział Joe Biden, odnosząc się do szczytu NATO w Madrycie w dniach 28-30 czerwca.

Prezydent USA odpowiadał  na pytania dziennikarzy podczas wizyty w klinice szczepień w Waszyngtonie po tym, jak Ameryka stała się pierwszym krajem, który zezwolił na szczepienie przeciwko COVID-19 dzieci w wieku od szóstego miesiąca życia. 

Szczyt NATO w Madrycie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej po spotkaniu grupy państw unijnych Sojuszu Północnoatlantyckiego przypomniał z kolei, że pod koniec czerwca odbędzie się historyczny szczyt w Madrycie. Powiedział, że będzie to "szczyt, który zmieni NATO, i w którym wezmą udział wszyscy przywódcy państw NATO, dzięki czemu Sojusz Północnoatlantycki będzie silniejszy w tych niebezpiecznych czasach".

Sekretarz generalny NATO dodał, że podczas szczytu w Madrycie omówione zostaną również historyczne wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do Sojuszu. - Ich obecność w NATO sprawi, że nasz sojusz będzie silniejszy - podkreślił.

Jens Stoltenberg przekazał, że rozmawiał z premierami Finlandii oraz Szwecji i widzi, że są gotowi podjąć wszystkie kroki konieczne w procesie akcesyjnym.

Najczęściej czytane

Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"

kmp/jp

Polecane