Prawdziwa muzyka spod ziemi... [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prawdziwa muzyka spod ziemi...  [POSŁUCHAJ]
Ілюстрацыйнае фота.Foto: ironwas/Shutterstock

Coraz częściej słyszymy o katastrofach górniczych. Jak przetrwać tam na dole, jak poradzić sobie z napięciem w tym, bywa, że groźnym dla życia, środowisku? Radosław Handke znalazł swój sposób na odstresowanie się: śpiewa, a raczej – rapuje.

Na co dzień muzyk pracuje w kopalni miedzi w Polkowicach. – Wcześniej plany były inne: straszne miałem zamiłowanie do naprawiania różnych elektronicznych rzeczy. Ale wyszedł problem: mam taką odmianę daltonizmu, że kolory rozróżniam bez problemu, jednak kolory podobne do siebie się zlewają i nie widzę różnicy między nimi – opowiada Radosław Handke. – Postanowiłem w ślady ojca iść: szkoła górnicza. Ojciec przepracował 27 lat na Rudnej Zachodniej i na emeryturze jest od roku 1999 – wyjaśnia.

Górnictwo to zajęcie trudne i niebezpieczne. – Nie jest to praca dla miękkich osób: nie każdy tutaj daje radę fizycznie, psychicznie. Nawet jeżeli człowiek przyzwyczai organizm do warunków panujących – temperatura, ciśnienie, zapylenie, non stop w tej ciemności – to dużo zależy od psychiki – tłumaczy. – Znam osoby, które się przyjęły, dwa-trzy miesiące i się zwalniały. Bo przychodzę i tak na dobrą sprawę nie wiem, czy wrócę do domu. Tak jak w jednej ze swoich piosenek ująłem: robimy to dla rodziny – deklaruje.

Przeczytaj także


– Zaczynałem późno: wcześniej nie lubiłem hip hopu, rapu – jakieś tam pojedyncze kawałki. A że nagle zaczęło mnie to strasznie ciągnąć, pomyślałem, że spróbuję, czemu nie? – wspomina bohater reportażu. 

Pierwszą piosenkę napisał dla kolegów górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni. Później świat muzyki zaczął pociągać go coraz bardziej i dziś zaczyna nagrywać już z profesjonalnymi artystami. 

TO MY GÓRNICY – ku pamięci górników [*]/YouTube Vados9110


Posłuchaj

13:12
Raper z podziemia (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł reportażu: Raper z podziemia
Autorka reportażu: 
Magda Skawińska 
Data emisji:
21.06.2022
Godzina emisji:
18.43

pr

Polecane