Fundusze z KPO. Trela: jesteśmy zainteresowani, żeby te pieniądze jak najszybciej do Polski popłynęły

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fundusze z KPO. Trela: jesteśmy zainteresowani, żeby te pieniądze jak najszybciej do Polski popłynęły
Tomasz TrelaFoto: PAP/Radek Pietruszka

– Jeżeli będą projekty ustaw, które będą rozwiązywały pewne problemy i przybliżały nas do tych pieniędzy – na pewno będziemy to popierać – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Trela, pytany o KPO.

W piątek państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy. Decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu. Dwa tygodnie wcześniej polski KPO zaakceptowała – po ponad rocznych negocjacjach – Komisja Europejska. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF). Fundusz został stworzony, żeby przyczynić się do odbudowy gospodarek Unii Europejskiej po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Na 800 mld euro w ramach funduszu składają się dotacje i pożyczki. Na razie nie wiadomo, kiedy pieniądze trafią do Polski. Prawdopodobnie stanie się to po wakacjach. W Krajowym Planie Odbudowy znajdują się warunki, czyli tzw. kamienie milowe, od których spełnienia Komisja Europejska uzależnia wypłacenie Polsce środków. Jednym z nich jest zmiana przepisów o sądownictwie i likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W ubiegłym tygodniu prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej; ustawa wejdzie w życie 15 lipca.

Tomasz Trela pytany o poparcie dla zawartych w KPO kamieni milowych wskazał, że Nowa Lewica czeka "na projekty ustaw do konkretnych spraw". – Nie jest tajemnicą, że Lewica rok temu głosowała za KPO. Jesteśmy zainteresowani, żeby te pieniądze jak najszybciej do Polski popłynęły – przypomniał.

– Jeżeli będą projekty ustaw, które będą rozwiązywały pewne problemy i przybliżały nas do tych pieniędzy – na pewno będziemy to popierać – zapewnił. 

Mało czasu

Kamienie milowe KPO krytycznie ocenia, za ustępstwa wobec Komisji Europejskiej w dziedzinie sądownictwa, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Stwierdził on m.in., że "w momencie, kiedy swój urząd objął pan premier Mateusz Morawiecki, zakończył się czas przyzwolenia na dalszą reformę polskiego sądownictwa".

– Pan minister Ziobro ze swojego przełożonego zrobił sobie taki regularny worek do politycznej bitki – ocenił Tomasz Trela. Jak dodał, nie zna takiej sytuacji czy relacji "żeby to podwładny łajał na prawo i lewo swojego przełożonego". 

– Ja się dziwię panu premierowi Morawieckiemu, bo czasu jest bardzo mało i pan premier Morawiecki, zamiast przygotowywać projekty ustaw, musi boksować się ze swoim ministrem – dodał gość Trójki. 

Pozycja Polski

– Zbigniew Ziobro próbuje za wszelką cenę deprecjonować pozycję Polski na arenie międzynarodowej i pozycję Polski w UE. Nawet byłby skłonny do tego, żeby wysadzić Polskę z UE – tak mówią niektórzy członkowie Solidarnej Polski – przypomniał.

Jego zdaniem premier Mateusz Morawiecki "może trochę nieudolnie, nie dość konsekwentnie, ale jednak próbuje uratować szczątki dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej".

Najczęściej czytane

Posłuchaj

10:13
Tomasz Trela o pieniądzach z KPO i krytyce wyrażanej przez ministra sprawiedliwości (Trójkowy Komentarz Dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski 
Gość: Tomasz Trela (Nowa Lewica)
Data emisji: 20.06.2022
Godzina emisji: 18.10

Polecane