Nowość na kanale "Radiobook": Antoni Edward Odyniec "Listy z podróży"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowość na kanale "Radiobook": Antoni Edward Odyniec "Listy z podróży"
Nowość na kanale "Radiobook": Antoni Edward Odyniec "Listy z podróży"Foto: PR

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" tym razem proponujemy specjalną formę literacką – listy. Konkretnie "Listy z podróży" Antoniego Edwarda Odyńca, XIX-wiecznego poety, dramaturga, pamiętnikarza i tłumacza, autora powstałej w 1824 roku "Pieśni Filaretów".

W okresie od lipca 1829 do października 1830 roku Odyniec, wspólnie z Adamem Mickiewiczem, odbył podróż po Europie, podczas której odwiedził Niemcy, Szwajcarię i Włochy. W życiu Mickiewicza był to akurat okres ważny, jeśli nie przełomowy.

"Listy z podróży" zostały spisane przez sędziwego już autora po… 30 latach od tej podróży. Adresatami listów są wspólny znajomy Odyńca i Mickiewicza - Julian Korsak - oraz Ignacy Chodźko, który został szwagrem Odyńca niedługo po zakończeniu podróży.

Kiedy książka ukazała się po raz pierwszy, obaj adresaci już nie żyli. Odyniec utrzymywał, że korespondencja wróciła po latach do jego rąk, co zobligowało go do wydania listów. Była to jednak twórcza mistyfikacja, bo prawdziwe listy posłużyły jedynie za kanwę opowieści, a te literackie powstały w oparciu o własne notatki autora, a także zapiski innych osób.

"Listy z podróży", nazywane też "Listami o Adamie", ukazywały się najpierw w odcinkach, w warszawskiej "Kronice Rodzinnej", w latach 1867-1872. W formie książkowej, w czterech tomach, zostały wydane na przestrzeni lat 1875-1878.

Dźwiękowej interpretacji wybranych "Listów z podróży" dokonał w studiach Polskiego Radia w 2003 roku znakomity aktor teatralny, filmowy i dubbingowy oraz lektor Piotr Adamczyk.

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobookówWśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

ans/kr


Polecane