Narodowy Dzień Powstań Śląskich – nowe święto państwowe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Narodowy Dzień Powstań Śląskich – nowe święto państwowe
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Sto lat temu rozpoczęło się przejmowanie Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą. 20 czerwca 1922 roku Wojsko Polskie wkroczyło do Katowic. W tym roku po raz pierwszy z okazji tej rocznicy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i czcić ich bohaterskich uczestników, którzy "wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej". Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ 20 czerwca nawiązuje do powszechnej w świadomości Ślązaków daty wjazdu do Katowic w 1922 roku wojska polskiego na czele z gen. broni Stanisławem Szeptyckim.

Państwo jako wspólnota

Jak podkreśla prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, ustanowienie takiego dnia pamięci ma głęboki sens. – Trzeba dostrzec pewną logikę państwa jako wspólnoty, ale także jako organizacji. Szczególnie po oficjalnym uznaniu zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Teraz tego samego zaszczytu doświadczają powstańcy śląscy, którzy konsekwentnie dążyli do przyłączenia swoich ziem do Polski i w wyniku trzech kolejnych powstań doprowadzili do tego, iż armia polska właśnie w ten dzień, który jest uznawany jako dzień nowego święta, wkroczyła na obszar Śląska – mówi prof. Piotr Grochmalski.

Szacunek dla powstańców

– Z punktu widzenia historii, te ziemie, które stały się integralną częścią państwa polskiego, odegrały ogromną rolę w wymiarze gospodarczym, politycznym, społecznym. To jest też podkreślenie szacunku naszego pokolenia dla zwycięskich powstań. Pokazanie, że Polacy z trudnym przeciwnikiem, jakim było państwo niemieckie, odnieśli sukces zbrojny – zarówno w przypadku Wielkopolski, jak i Śląska. Pamiętajmy, że ponad 90 proc. granic państwa to ziemie zdobyte siłą, wysiłkiem zbrojnym – dodaje profesor.


Czytaj także:


Uroczystości w Katowicach

Główne uroczystości odbywają się dziś w Katowicach. Z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich przygotowano wydarzenia w kilku częściach miasta, między innymi piknik lotniczy w Muchowcu. Jak mówi Ewa Lipka z katowickiego magistratu, zaplanowano sporo atrakcji.

– W programie mamy m.in. pokazy akrobacji, inscenizację walk powietrznych, przeloty samolotów, pokazy skoczków spadochronowych oraz sprzętu wojskowego czy też służb mundurowych. Dodatkowo podczas pikniku będzie można zobaczyć okolicznościową monetę wybitą z okazji stulecia, która będzie zaprezentowana na stoisku Narodowego Banku Polskiego – wymienia Ewa Lipka.

Wieczorem na katowickim rynku odbędzie się widowisko muzyczne "Metropolis Silesium 2122". Na scenie, obok aktorów Teatru Śląskiego, wystąpią m.in. Renata Przemyk, Julia Pietrucha, Mela Koteluk i Sebastian Riedel.


Posłuchaj

3:12
Dziś po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 20.06.2022
Godzina emisji: 7.47

PAP/mk

Polecane