IMGW o prognozie pogody: przed nami fale upałów z przerwami na burze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
IMGW o prognozie pogody: przed nami fale upałów z przerwami na burze
Poznań, 19.06.2022. Mieszkańcy miasta przy jednej z miejskich fontann w Poznaniu. Przez Polskę przechodzi fala upałów. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do czerwcowego rekordu temperatur brakuje jeszcze jedynie 1,1 stopnia CelsjuszaFoto: PAP/Marek Zakrzewski

Alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej drugiego stopnia przed upałem obowiązują w poniedziałek na znacznym obszarze naszego kraju. Synoptycy wydali również alerty przed burzami z gradem. Jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach i wakacyjnych miesiącach? Na to pytanie odpowiedział Grzegorz Walijewski z IMGW.

Pióropusz ciepła w Polsce. Najgoręcej w Słubicach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że najwyższą zanotowaną w niedzielę temperaturą było 37,8 stopni Celsjusza w Słubicach (woj. lubuskie) i w Krzyżu (woj. wielkopolskie). Do rekordu z czerwca 2019 roku brakowało jedynie 0,5 stopnia Celsjusza. IMGW wskazał również na dużą, 20-stopniową, różnicę temperatur między zachodnią Polską a Wybrzeżem.

– Przewędrowało upalne powietrze zwrotnikowe nazywane pióropuszem hiszpańskim lub bańką ciepła – odpowiedział Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – O tej porze roku upały nie są czymś nienormalnym, natomiast wartości, które były notowane na naszych termometrach, są pewną anomalią – mówił ekspert IMGW.


Najczęściej czytane

Prognoza pogody na poniedziałek 20 czerwca – burze w całym kraju

Jak długo te upały z nami zostaną? Jak wynika z obserwacji map pogodowych, temperatura będzie dość zróżnicowana. Upały wciąż okalają południe naszego kraju, ale na północy temperatury są niższe i wynoszą 15-19 stopni Celsjusza.

– Na północy będzie zdecydowanie chłodniej, ponieważ tam już dociera chłodniejsze morskie powietrze, natomiast na południu jeszcze mamy do czynienia z powietrzem zwrotnikowym – na termometrach zobaczymy 33 stopnie Celsjusza – poinformował Grzegorz Walijewski. – Dzień dzisiejszy będzie bardzo niebezpieczny, ponieważ w przypadku przemodelowania pogody mamy do czynienia z różnymi niebezpiecznymi zjawiskami, przede wszystkim burzami. Dzisiaj możemy spodziewać się burz praktycznie w całym kraju, szczególnie w jego południowej części. Będą im towarzyszyły silne porywy wiatru – nawet do 100 km/h, ulewne deszcze do 40 litrów wody na metr kwadratowy oraz grad o średnicy nawet do 4 cm – ostrzegł ekspert IMGW.

Lato upalne i z anomaliami

Jak zapowiedział Grzegorz Walijewski, tendencja do upałów przerywanych burzami utrzyma się także w najbliższych miesiącach. 

– Według klimatologów lato ma być w Polsce całkiem przyjemne, ponieważ ma być ciepło, natomiast ma być z wartościami na termometrach powyżej normy. Fale takich upałów, jakie mamy teraz, mogą się powtarzać. Sierpień ma być nieco cieplejszy w południowej części kraju, a w północnej całkiem normalny jak na sierpień. Niestety będziemy mieli cały czas do czynienia z burzami, więc pogoda będzie dynamiczna.


Posłuchaj

3:25
Prognoza pogody na poniedziałek i najbliższe miesiące. Grzegorz Walijewski gościem Trójki (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Również na południu Europy upały dają się we znaki nie tylko mieszkańcom, ale także powodują straty - szczególnie w Hiszpanii i we Włoszech.

Hiszpania w ogniu

Ponad 30 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych spłonęło w położonej na północnym zachodzie Hiszpanii prowincji Zamora - poinformowały w poniedziałek władze. Pożar szaleje tam od piątku.

Według Obrony Cywilnej pożar, do którego przyczyniły się ponad 40-stopniowe upały, jest jednym z największych w Hiszpanii od początku XXI wieku. Władze spodziewają się, że wraz ze spadkiem temperatury strażakom uda się w najbliższych godzinach opanować żywioł.

Strażacy walczą w Hiszpanii z kilkunastoma pożarami. Największe z nich występują we wspólnocie autonomicznej Galicii, Kastylii i Leonu, Kastylii-La Manchy oraz Nawarry. W tym ostatnim regionie w poniedziałek rano z zagrożonych terenów ewakuowano ponad 700 osób.


Posłuchaj

3:37
Wielkie upały nie tylko w Polsce, ale jeszcze większe m.in. we Francji, Hiszpanii i Włoszech. Biją tam one rekordy jak na tę porę roku (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Antycyklon afrykański" we Włoszech

Z kolei nad Włochy nadchodzi trzecia i wyjątkowo dotkliwa fala upałów. Według prognoz temperatury sięgną 43 stopni C. Obecny tydzień ma być jednym z najgorętszych w czerwcu, jakie kiedykolwiek zanotowano.

Upały to efekt następnego uderzenia zjawiska pogodowego określanego jako "antycyklon afrykański". Poprzedni daje się we znaki od kilku dni w dużej części Włoch, zwłaszcza w centrum i na północy. W niektórych miastach obowiązywał w weekend stan alarmu w związku z upałami. Kolejna fala gorąca idzie od północy i będzie schodzić na południe, przynosząc temperatury od 40 do 43 stopni w Apulii, na Sardynii i Sycylii.

We wtorek według meteorologów pobity zostanie rekord temperatur z 2003 roku, gdy lato było najgorętsze w historii. W Bolonii i Mediolanie temperatura ma sięgnąć 36 stopni, we Florencji 37, a w Rzymie 38. Tropikalne będą też noce. 

***

Tytuły audycji: Pora na Trójkę, Zapraszamy do Trójki
Prowadzą Piotr Firan, Piotr Łodej
Data emisji: 20.06.2022
Godziny emisji: 6.46, 15.51

IAR/PAP/kr/mk

Polecane