Wojna na Ukrainie. Dr Anusz: po rosyjskiej agresji doszło do integracji NATO, które przeżywa renesans

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Dołączenie Finlandii i Szwecji ma dla nas fundamentalne znaczenie. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę doszło do integracji NATO – mówił dr Andrzej Anusz, politolog, historyk z Instytutu Józefa Piłsudskiego. Gośćmi Bartłomieja Graczaka byli także: prof. Włodzimierz Marciniak (sowietolog, były ambasador RP w Rosji), Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"), prof. Grzegorz Górski (Toruńska Szkoła Wyższa – Kolegium Jagiellońskie).

Niedziela jest 116. dniem rosyjskiej wojny na Ukrainie. Według dwóch przedstawicieli ministerstwa obrony USA są skłonne wysłać Ukrainie kolejne cztery wyrzutnie rakiet HIMARS jako następną transzę pomocy wojskowej, z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Włoch Mario Draghi spotkali się w czwartek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Do polityków dołączył także prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Prof. Włodzimierz Marciniak przyznał w radiowej Trójce, że "Ukraińcy chcą umierać za swoją niepodległość, a nie za UE". – Wizyta przywódców czterech państw UE w Kijowie kończy spór ws. postępowania względem Rosji. Celem Zachodu jest zwycięstwo Ukrainy. Zaczyna się zarysowywać nowa architektura bezpieczeństwa, która obejmuje państwa spoza NATO. Liderzy czterech państw europejskich popędzili do Kijowa ratować twarz  mówił sowietolog, były ambasador RP w Rosji.

Z kolei prof. Grzegorz Górski, odnosząc się do pozytywnej rekomendacji KE ws. statusu kandydata Ukrainy do UE, przyznał, że "to dopiero otwarcie pewnego procesu, ale nie jestem specjalnym optymistą, bo hamulcowych będzie wielu". – Szczyt NATO [odbędzie się 29 i 30 czerwca  przyp. red.] nie będzie satysfakcjonujący, bo nie wypowiedziano umowy NATO - Rosja, nie podjęto decyzji ws. przyjęcia do NATO Szwecji i Finlandii i nie ma wzmocnienia w państwach bałtyckich powiedział ekspert z Toruńskiej Szkoły Wyższej – Kolegium Jagiellońskiego.

Dr Andrzej Anusz zauważył, że "w Niemczech wciąż istnieje rozbieżność między opinią publiczną, która stanęła po stronie Ukrainy, a ciągłością polityki niemieckiej, która budowała specjalne relacje z Rosją, i widać to w działaniach Scholza. To dwie moralności". – Po rosyjskiej agresji na Ukrainę doszło do integracji NATO, które przeżywało poważny kryzys, a teraz przeżywa renesans. Dołączenie Finlandii i Szwecji ma dla nas fundamentalne znaczenie  mówił politolog, historyk z Instytutu Józefa Piłsudskiego.

Mariusz Cielma przyznał, że "kanclerz Scholz mówi o dostawie nowoczesnych systemów przeciwlotniczych na Ukrainę w perspektywie kilku miesięcy, więc obietnice Niemiec są nośne medialne, ale ich realizacja jest bardzo odległa w czasie". – Obecnie w północnej części frontu w Charkowie trwa wymiana ciosów, z kolei w Donbasie Rosjanie są najbardziej aktywni, ale mają coraz mniej nowoczesnego sprzętu i coraz głębiej sięgają po starsze rezerwy  dodał ekspert z miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa".

Posłuchaj

53:13
Prof. Włodzimierz Marciniak, prof. Grzegorz Górski, dr Andrzej Anusz i Mariusz Cielma o sytuacji na Ukrainie (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+
***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Barłomiej Graczak 
Goście: dr Andrzej Anusz (politolog, historyk, Instytut Józefa Piłsudskiego), prof. Włodzimierz Marciniak (sowietolog, były ambasador RP w Rosji), Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"), prof. Grzegorz Górski (Toruńska Szkoła Wyższa – Kolegium Jagiellońskie)
Data emisji: 19.06.2022
Godzina emisji: 10.05

dn/mk

Polecane