"Wspaniała kooperacja" Chin i Rosji. Pekin oczekuje rekordów wymiany handlowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wspaniała kooperacja" Chin i Rosji. Pekin oczekuje rekordów wymiany handlowej
Xi Jinping podkreślił, że wymiana handlowa między Chinami a Rosją wkrótce osiągnie rekordowe wynikiFoto: AP/Associated Press/East News

Współpraca chińsko-rosyjska ma dobrą dynamikę - oświadczył prezydent Chin Xi Jinping, który wystąpił na rosyjskim forum ekonomicznym w Petersburgu. Jak dodał, w najbliższych miesiącach można liczyć na rekordową wymianę handlową między obydwoma krajami.

- Dziś współpraca między Rosją a Chinami nasila się. Handel w pierwszym półroczu tego roku opiewał na dziesiątki miliardów dolarów i możemy oczekiwać nowych rekordów w najbliższych miesiącach, co jest świadectwem wspaniałej kooperacji między naszymi narodami - powiedział Xi, cytowany przez telewizję CNBC.

Wezwanie do zniesienia barier handlowych Chin

Prezydent Chin dodał, że współpraca chińsko-rosyjska ma dobrą dynamikę i przypomniał o wizycie, jaką rosyjski prezydent Władimir Putin złożył w Chinach na początku lutego.

Według relacji chińskich mediów, które przytacza CNBC, Xi wezwał do zniesienia barier w handlu międzynarodowym i pogłębionej współpracy z innymi krajami, w tym z Rosją. Podkreślił, że ekonomiczny potencjał Chin nie uległ zmianie i zapowiedział dalszy rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku, zwanego też Inicjatywą Jednego Pasa i Jednej Drogi.

Wzrost powodowany importem

Według eksperta banku Morgan Stanley Chrisa Toomeya, wymiana handlowa między Chinami i Rosją osiągnęła w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wartość 65,81 mld dol. i była większa o 28 proc. niż rok wcześniej, a jej rozwój związany jest głównie ze wzrostem importu rosyjskich dóbr do Chin.

Posłuchaj

0:53
27 maja Chiny i Rosja zablokowały próbę nałożenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ surowszych sankcji na Koreę Północną w odpowiedzi na przeprowadzenie przez ten kraj serii testów rakietowych. Rezolucję przewidującą sankcje forsowały Stany Zjednoczone i Korea Południowa - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj także:

mbl

Polecane