"Siostry-dziesięć panien mądrych". Górski: nie wiedziałem, jak pokazać bestialstwo, które dotknęło siostry

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Siostry-dziesięć panien mądrych". Górski: nie wiedziałem, jak pokazać bestialstwo, które dotknęło siostry
"Siostry-dziesięć panien mądrych". Górski: nie wiedziałem, jak pokazać bestialstwo, które dotknęło siostryFoto: Foto: selzbietanki.com

- Na pierwszy dzień zdjęciowy do filmu wyjeżdżaliśmy 24 lutego, dokładnie wtedy, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Górski, reżyser, scenarzysta. Gościem audycji była też siostra Maria Czepiel.

11 czerwca odbyła się beatyfikacja s. Marii Paschalis i jej dziewięciu towarzyszek, a 10 czerwca miała miejsce premiera filmu dokumentalnego w hołdzie zakonnicom, filmu opowiadającego o ich losach oraz o tym, jak historia zatoczyła koło, a wojna na Ukrainie zaktualizowała przemoc "wyzwolicieli" 1945 roku.

- Nosiłam w sobie tę historię, ale przesłanie sióstr mocniej do mnie dotarło 19 czerwca ubiegłego roku kiedy Ojciec Święty podpisywał dekret o męczeństwie sióstr, w tym samym dniu byłam na pielgrzymce, wtedy podszedł do mnie młody mężczyzna i zapytał o to, kiedy te nasze siostry będą beatyfikowane i dodał, że byłyby one dobrymi patronkami dla wszystkich, którzy doświadczają przemocy - mówiła siostra Maria Czepiel.

"Jak pokazać bestialstwo?"

Wyprodukowanie filmu było trudne z powodu braku materiałów filmowych z tego okresu, nie ma ludzi, którzy pamiętają zamordowane siostry. Poza kilkoma zdjęciami i rysunkami nie ma nic. Miał więc powstać ok. 20-minutowy materiał opowiadający o tym, co człowiek może zrobić drugiemu człowiekowi. Rzeczywistość zweryfikowała jednak tę koncepcję w momencie najazdu Rosji na wolną i demokratyczną Ukrainę.

- Zastanawiałem się, jak pokazać takie bestialstwo, gwałt to chyba jedna z najtragiczniejszych rzeczy jaką można zrobić kobiecie w sferze duchowej i cielesnej, dodatkowo nie było świadków tego okrucieństwa, dopiero potem oświeciło nas, że jest Pani z Ukrainy, która rysuje piaskiem. Sceny w filmie rysuje ona więc piaskiem, a piasek pochodzi z Krymu - mówił Piotr Górski.

Najczęściej czytane

Autorzy filmu postanowili połączyć wydarzenie sprzed prawie 80 lat z tym, co dzisiaj dzieje się za wschodnią granicą Polski, bo to ci sami żołnierze i te same metody działania. Łączą zatem wspomnienia z męczeństwa elżbietanek w 1945 z dramatycznymi zdjęciami z Ukrainy z 2022. Takie zestawienie nadaje innego wymiaru wszystkim wypowiedziom i zdaniom, jakie w tym filmie padają.


Posłuchaj

23:33
"Siostry-dziesięć panien mądrych". Górski: nie wiedziałem, jak pokazać bestialstwo, które dotknęło siostry ("Weekend kulturalny")
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Piotr Górski (reżyser, scenarzysta) oraz Maria Czepiel (siostra zakonna)

Data emisji: 16.06.2022

Godzina: 23:35

Polecane