59. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Trójka odwiedza i zwiedza Opole

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
59. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Trójka odwiedza i zwiedza Opole
Trójka na 59. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Piotr FiranFoto: Polskie Radio

W piątek wystartował 59. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Program 3 Polskiego Radia jest na miejscu. Trójkowi dziennikarze nie tylko obficie informują słuchaczy o koncertach, ale także opowiadają o wyjątkowej festiwalowej atmosferze. – Widać, że miasto żyje tą imprezą – oceniał na gorąco w "Zapraszamy do Trójki" Tomasz Miara, który właśnie wprost z Opola wraz z Łukaszem Ciechańskim prowadził "Listę przebojów Trójki". 

W dniach od 17 do 20 czerwca Telewizja Polska zaprasza na największą scenę muzyczną w Polsce, czyli 59. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Przed widzami cztery dni wyśmienitej zabawy, jubileusze, ulubieni artyści, dobrze znane i nowe przeboje, przegląd sceny alternatywnej. Na miejscu nie mogło zabraknąć radiowej Trójki.  


Posłuchaj

2:04
Tomasz Miara o najważniejszych koncertach 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i wyjątkowego atmosferze (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Z opolskiego Rynku na żywo nadaliśmy również piątkową audycję "Zapraszamy na weekend", którą poprowadził Piotr Firan.  

Widok na opolską starówkę i Odrę o świcie, fot. shutterstock/Pawel Uchorczak Widok na opolską starówkę i Odrę o świcie, fot. shutterstock/Paweł Uchorczak

W audycji "Zapraszamy na weekend" Michał Wieczorek z Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej opowiadał słuchaczom Trójki m.in. o Wieży Piastowskiej, którą można dostrzec podczas transmisji koncertów z opolskiego festiwalu. 

Wieża Piastowska – nieodłączny element panoramy Opola i relacji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Wieża Piastowska – nieodłączny element panoramy Opola i relacji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej (fot. Shutterstock)

– To jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce, ma ponad 700 lat. Jest symbolem miasta i atrakcją turystyczną, którą można zwiedzać przez cały rok. To także punkt widokowy, z którego – z wysokości 35 metrów – można podziwiać panoramę miasta, pokonując 163 schody – mówił gość audycji i w rozmowie z Piotrem Firanem opowiadał także o opolskiej Wenecji i Zamku Górnym.


Posłuchaj

3:05
Michał Wieczorek z Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o opolskich zabytkach i atrakcjach turystycznych (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Opolska Wenecja Opolska Wenecja (Fot. Shutterstock)

Posłuchaj

3:38
Historia Zamku Górnego (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji wspomnieliśmy także o festiwalowych kreacjach, które wielokrotnie budziły zachwyt i inspirowały.  Festiwal i estrada opolska były niezwykle kolorowe w porównaniu z tym, co mogliśmy widzieć na polskich ulicach w latach 70. i 80.  podkreślił Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. W tym miejscu można oglądać oryginalne i kontrowersyjne stroje, w których występowali artyści na deskach opolskiego amfiteatru.


Posłuchaj

3:12
Wyjątkowe sceniczne kreacje na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

A jeśli chodzi o sam amfiteatr  gdyby Karol "Papa" Musioł (w latach 19521965 przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, współinicjator organizacji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej) nie odwiedził Budapesztu, Opole prawdopodobnie nie miałoby amfiteatru.  Jeździł po Europie, żeby zobaczyć i przenieść do Opola ciekawe pomysły. Bo dla niego to miasto było kochanym dzieckiem. Gdy trafił do stolicy Węgier i zobaczył, jak wygląda tamtejszy amfiteatr, od razu chciał stworzyć podobny w Opolu  wspominał architekt Andrzej Hamada.


Posłuchaj

3:22
Historia opolskiego amfiteatru (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Amfiteatr Tysiąclecia  Amfiteatr Tysiąclecia (fot. Shutterstock)

W naszym plenerowym studiu pojawiła się Helen MazanovaUkrainka, która od ośmiu lat mieszka w Polsce i która prowadzi kanał w serwisie YouTube, gdzie opowiada o kulturze, Opolu i Polakach. W Trójce mówiła o tym, jak trafiła do naszego kraju, w jaki sposób go poznaje, co odkrywa dla siebie, dla swoich przyjaciół i znajomych.


Posłuchaj

6:53
Ukraińska jutuberka w Opolu. Rozmowa z Helen Mazanovą (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Naszym gościem była również Anna Stompor z Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, która opowiadała o polskiej muzyce, zmianach, jakie w niej zaszły w ostatnim czasie, oraz o promocji młodych polskich wykonawców. W rozmowie z Piotrem Firanem opowiadała również o planach NCPP i nadchodzących koncertach.


Posłuchaj

4:30
Miasto muzyki. Rozmowa z Anną Stompor z Narodowego Centrum Polskiej Piosenki (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Studio Trójki odwiedziła także Urszula Zajączkowska, była dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, która rzuciła nieco światła na historię Opola, władców rządzących dawniej Księstwem Opolskim, pochodzenie nazwy miasta i jego najstarsze (i niekiedy niedocenione) zabytki.


Posłuchaj

5:26
Historia Opola. Rozmowa z Urszulą Zajączkowską (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z kolei Łukasz Śmierciak z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola podkreślał atuty kameralnej miejscowości, jaką jest Opole, mówił o "zielonych płucach" miasta, czyli Wyspie Bolko i ogrodzie zoologicznym docenionym przez magazyn "National Geographic", a także o nowopowstałym muralu poświęconym muzykowi Andrzejowi Nowakowi oraz grze Monopoly Opole.


Posłuchaj

4:38
"Opole to świetne, kameralne miejsce, miasto idealne do życia". Rozmowa z Łukaszem Śmierciakiem (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Mural Andrzeja Nowaka zostanie oficjalnie odsłonięty 17 czerwca, w dniu rozpoczęcia 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wizerunek legendarnego gitarzysty, kompozytora i założyciela zespołów TSA i Złe Psy można podziwiać na jednej ze ścian bloku przy ul. Ściegiennego (PAP/Krzysztof Świderski) Mural Andrzeja Nowaka zostanie oficjalnie odsłonięty 17 czerwca, w dniu rozpoczęcia 59. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wizerunek legendarnego gitarzysty, kompozytora i założyciela zespołów TSA i Złe Psy można podziwiać na jednej ze ścian bloku przy ul. Ściegiennego (PAP/Krzysztof Świderski)
***

Do słuchania audycji "Zapraszamy na weekend" w piątek (17 czerwca) w godz. 10.05-13.00 zaprosił Piotr Firan, popołudniowe "Zapraszamy" do Trójki", w którym także mogliśmy słuchać rozmów z Trójkowymi wysłannikami do Opola poprowadził Piotr Łodej.

. .

Polecane