"Dwa Teatry". Magdalena Kuta: do Różewicza dojrzałam dopiero teraz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dwa Teatry". Magdalena Kuta: do Różewicza dojrzałam dopiero teraz
Magdalena Kuta podczas nagrania słuchowiska "Echnaton i Eris"Foto: Jacek Konecki / Polskie Radio S.A.

W poniedziałek, 13 czerwca, zakończył się Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Nagrodę indywidualną dla najlepszej aktorki otrzymała Magdalena Kuta za tytułową rolę w spektaklu Teatru Telewizji "Matka odchodzi" wg Stanisława Różewicza, w reżyserii Przemysława Stippy. O roli, spektaklu i Różewiczu rozmawiała z nią Katarzyna Cygler.

  • XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu odbywał się w dniach 10-13 czerwca.
  • Podczas festiwalu o nagrody główne konkurowało 12 spektakli Teatru Telewizji, 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz ich twórcy.

Tęsknota za czymś, co dotyka

– Osobiście nie lubię formy monodramu, zrobiłam parę monodramów i to nie były dobre doświadczenia, mimo że cieszyły się powodzeniem. Jednak jestem aktorką, która potrzebuje partnera na scenie, więc z dużą obiekcją przyjmowałam propozycję, ale kiedy przeczytałam tekst... Ta literatura jest oddechem, temat też jest poważny – opowiada o kulisach pracy rozmówczyni Katarzyny Cygler. – Myślę, że wszyscy mamy tęsknotę za czymś, co zostawia piętno. Kiedy się ogląda, słucha czy idzie do teatru, człowiek ma już taką tęsknotę, aby zobaczyć coś, co go dotyka. I ten tekst mnie bardzo dotknął... – tłumaczy.

– Oczywiście, czytałam poezje Różewicza w szkole, w liceum – nie bardzo je rozumiałam. I muszę powiedzieć, że do Różewicza to chyba dopiero teraz dojrzałam. Kiedy zaczęłam się zagłębiać w jego twórczość, okazało się, że jest niezwykła: był niezwykłym poetą: wielowarstwowym, wielotematycznym, wielopiętrowym – wyznaje aktorka.

Przeczytaj także


Człowiek na granicy

– Dotknęło mnie w tym tekście wszystko, a przede wszystkim historia mamy Różewicza, która jest niezwykła jak na tamte czasy, ale myślę, że byłaby niezwykła i dzisiaj. Mama pochodziła z rodziny żydowskiej i jako 12-latka uciekła z domu i trafiła pod opiekę księdza, bo zdecydowała, że chce przejść na katolicyzm. Nie doczytywałam, co się działo wokół tego, ale można sobie wyobrazić, że jako żydowska dziewczynka w tradycyjnej rodzinie, to było wstrząsające – tłumaczy. – I można też sobie wyobrazić, że potem  są zresztą sygnały w tym tekście, który dostałam do interpretacji  była odrzucona przez swoją rodzinę, ale nie została do końca przyjęta przez chrześcijan. Taki człowiek na granicy i myślę, że przez całe życie się z tym borykała...


Posłuchaj

7:13
Magdalena Kuta o nagrodzonej roli w spektaklu Teatru Telewizji "Matka odchodzi" (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zapraszamy też słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk.  

Co najbardziej zachwyciło uczestników festiwalu „Dwa Teatry” 2022? | SONDA/Polskie Radio


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Magdalena Kuta (aktorka, laureatka nagrody dla najlepszej aktorki XXI Festiwalu "Dwa Teatry")
Data emisji: 16.06.2022
Godziny emisji: 10.29

pr

Polecane