Reportaż o Zygmuncie – dzwonie królów i każdego z nas [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż o Zygmuncie – dzwonie królów i każdego z nas [POSŁUCHAJ]
Dzwon Zygmunt, zdjęcie wykonano w 1928 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"A słyszałżeś kiedy, z wieży jak dźwięczy i śpiewa On?" – zapytał Stańczyk Dziennikarza w dramacie Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Dzwon Zygmunt jest paramentem liturgicznym, zegarem naszej historii, niemym świadkiem triumfu i klęski, inspiratorem malarzy i poetów, instrumentem muzycznym wzbudzającym pozytywne wibracje.

Jednym słowem: to dzwon królów i każdego z nas. Bez względu na poglądy polityczne, łączy nas jego głos. Żyjemy "sub una campana".  

Dzwon Zygmunt to najsłynniejszy polski dzwon (potocznie nazywany jest Dzwonem Zygmunta). Znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. Został ufundowany przez Zygmunta I Starego i nazwany jego imieniem.

Prace nad stworzeniem Dzwonu Zygmunt rozpoczęły się w 1520 roku. Krakowianie jego dźwięk po raz pierwszy usłyszeli rok później, podczas uroczystości św. Małgorzaty. Wykonanie dzwonu trwało 8-10 miesięcy, a zajmował się tym norymberski ludwisarz Hans Beham.

Przeczytaj także:


Waga samego klosza Dzwonu Zygmunt według wcześniej ustalonych obliczeń wynosi 9 ton 650 kg. Biorąc pod uwagę serce, jarzmo dębowe, okucia, liny - może ona sięgać nawet 12 ton. Żeby dzwon się rozkołysał i wydobył właściwy dźwięk, potrzeba dwunastu dzwonników.

Dzwon Zygmunt można usłyszeć zarówno w święta kościelne, jak i państwowe, m.in. Święto Trzech Króli, Nowy Rok, podczas Pasterki i pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia, Niedzielę Palmową czy Wielkanoc. Donośny dźwięk dzwonu rozlega się także m.in. 3 Maja czy w Święto Niepodległości.


Posłuchaj

49:56
"Zygmunt, czyli sub una campana" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Reportaż został wyróżniony Nagrodą im. Michała Jagodzińskiego w konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PiK w Toruniu.

***

Tytuł reportażu: Zygmunt, czyli sub una campana
Autorki reportażu: 
Ewa Szkurłat i Anna Łoś (Radio Kraków)
Data emisji: 
16.06.2022
Godzina emisji: 
21.09

Polecane