Metamorfozy zegarka. Jak zmieniało się mierzenie czasu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Metamorfozy zegarka. Jak zmieniało się mierzenie czasu?
Zegarki Patek Philippe uchodzą za jedne z najbardziej klasycznychFoto: shutterstock/charnsitr

Prototyp pierwszego zegarka kieszonkowego opracowano w XVI wieku. W przenośnym pudełku umieszczono mechanizm sprężynowy. Czy bardzo różnił się od tradycyjnych zegarków, które możemy kupić obecnie? – Dawniej zegary były przede wszystkim duże. Dziś, gdy mówimy "zegarek", często mamy na myśli ten noszony na ręku. Jego historia zaczyna się dopiero w XIX wieku – wyjaśnia Łukasz Mastalerz ze Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa.

  • Zegarki tradycyjne, elektroniczne i smartwatche. Zacięta konkurencja
  • Zegarek, czyli wygoda, elegancja i inwestycja w jednym
  • Patek Philippe. Jak narodziła się najbardziej ekskluzywna z marek?

Rozwój technologii i oczekiwania klientów sprawiają, że nawet te tradycyjne zegarki zmieniają się. – Pojawiają się stopery, fazy księżyca, mnóstwo innych ciekawostek, ale jego główną rolą jest pomiar czasu – zaznacza rozmówca Witolda Lazara. Nieco inaczej jest, gdy mówimy o zegarkach kwarcowych, na baterie, czy coraz popularniejszych smartwatchach. – One rzeczywiście mają nieograniczoną ilość funkcji. Jednak prawdziwi "zegarkowcy" nawet nie nazywają ich zegarkami – mówi Łukasz Mastalerz, oceniając, że to raczej gadżet.

Zegarki elektroniczne przez wiele osób, które są fanami zegarków tradycyjnych, są traktowane jako takie bardziej codzienne, noszone m.in. podczas prac fizycznych czy uprawiania sportu. – Mają wzmocnioną odporność na uszkodzenia, zarysowania – wylicza.  

Tradycyjne zegarki odejdą do lamusa?

Jak przyznaje gość "Trójki do trzeciej", to pytanie pojawia się wielokrotnie, jednak jego zdaniem można być spokojnym o ich przyszłość. – Zegarek, podkreślam to w każdym wywiadzie, jest jedyną męską biżuterią, którą każdy mężczyzna powinien mieć – przekonuje Łukasz Mastalerz, dodając, że do garnituru zegarek jest wyjątkowo klasycznym dodatkiem. 

Kolejnym powodem ciągłej popularności zegarków tradycyjnych jest i pozostanie ich walor inwestycyjny. – Zegarki znanych marek, szczególnie szwajcarskich, ludzie kupują z uwagi na to, że jest to lokata kapitału, którą możemy w każdej chwili spieniężyć – zaznacza. 

Obecnie, jak zwraca uwagę rozmówca Witolda Lazara, powstaje coraz więcej małych manufaktur, które tworzą zegarki będące małymi dziełami sztuki. – Jest to połączenie techniki, mechaniki i właśnie artyzmu. Antoni Patek, który był twórcą tego nurtu, zapoczątkował go, tworząc m.in. ręcznie malowane tarcze – dodaje. 


Posłuchaj

8:18
Tradycyjne zegarki. Jak zmieniały się na przestrzeni stuleci (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Narodziny legendy

Antoni Norbert Patek jako pierwszy na świecie zaczął masowo produkować zegarki kieszonkowe. Dzisiaj uchodzącą one za jedne z najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie. Zależało mu, żeby jego zegarki były najpiękniejsze i najnowocześniejsze. Stąd zaprosił do współpracy wybitnego inżyniera i wynalazcę Adriena Philippe'a. Firma Patek Philippe podbiła gusta najważniejszych ludzi ówczesnego świata. 

Antoni Patek był polskim szlachcicem herbu Prawdzic. Urodził się 14 czerwca 1812 roku. Brał udział w powstaniu listopadowym, po którym musiał wyjechać z kraju. W Prusach z polecenia gen. Józefa Bema zorganizował punkt etapowy dla emigrujących do Francji polskich powstańców. Potem sam przeniósł się do Francji, aby osiąść w szwajcarskiej Genewie. To tam nauczył się sztuki zegarmistrzowskiej. 

– Był zwykłą osobą, chłopakiem urodzonym w polskim zaścianku, a jednocześnie niezwykłą, ponieważ korzystał ze wszystkich talentów, jakie były mu dane - mówił dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie Andrzej Gołąb. 


Posłuchaj

3:06
Jego precyzja wciąż zachwyca. Historia Antoniego Patka (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Antoni Patek został wyróżniony tytułem hrabiowskim przez papieża Piusa IX. Choć na emigracji pozostał do końca życia, nie zaprzestał interesować się sprawami polskimi – wspierał wydarzenia Wiosny Ludów, opiekował się uchodźcami po klęsce powstania styczniowego. 

To najdroższy zegarek na świecie! Patek Philippe./To Interesujące

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Łukasz Mastalerz (Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa)
Autorka materiału dodatkowego: Agnieszka Nowosad 
Data emisji: 15.06.2022
Godzina emisji: 14.21, 14.41


gs

Polecane