Cätlin Mägi - mistrzyni dud i drumli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cätlin Mägi - mistrzyni dud i drumli
Cätlin MägiFoto: Siiri Padar

Cätlin Mägi jest mistrzynią estońskich dud torupill i wirtuozką drumli. Nie zamyka jednak swoich tradycyjnych instrumentów w dawnym repertuarze i tradycyjnych technikach gry. 

Jak sprawić, żeby godzinny solowy koncert na drumli był atrakcyjny dla zwykłego słuchacza? Jakie są różnice między szkockimi, sycylijskimi i estońskim dudami? Dlaczego elektronikę najlepiej obsługuje się na bosaka?

Mägi o wszystkim opowiadała słuchaczom Dwójki w rozmowie przeprowadzonej po jej koncercie na festiwalu Jazzkaar w Tallinie.

- Badałam tradycję drumli – mówi artystka – ale chciałam też pokazać ludziom, co można na nim zrobić. Niewielu słuchaczy chciałoby jednak słuchać drumli solo. Musiałam być sprytna i pokazałam publiczności coś, co ją przyciągnęło. Elektronika i loopery przybliżają zwykłych odbiorców do mojego instrumentu.


Posłuchaj

1:54:32
Cätlin Mägi - mistrzyni dud i drumli (Nocna strefa/Dwójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Po wywiadzie podsumowanie czternastego (!) sezonu "Rozmów improwizowanych" i przypomnienie najciekawszych fragmenty wszystkich 20 wywiadów, od październikowej rozmowy z Joshuą Abramsem począwszy.

A w dziale z nowościami m.in.: Emil Miszk & The Sonic Syndicate "Scratches For 8 Musicians. Live At Polish Radio", Artur Małecki & The Creature "Widoki", Lara Süß "Unterwasser", Mikołaj Trzaska, Mark Tokar, Balazs Pandii "Mala Pardubicka Vol. 4".

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 23.00

Polecane