Radium Queen. Maleńkie polsko–amerykańskie muzeum wyobraźni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Radium Queen. Maleńkie polsko–amerykańskie muzeum wyobraźni
Maria Skłodowska-Curie (1867 – 1934) - najsłynniejsza polska przedstawicielka nauki, fizyk, chemik, odkrywczyni radu i polonu, podwójna laureatka Nagrody Nobla. Foto: źr. wikipedia

W najbliższy czwartek 16 czerwca zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Artura Pałygi pt."Radium Queen. Maleńkie polsko–amerykańskie muzeum wyobraźni" w reżyserii Edyty Łukaszewskiej.

Słuchowisko zrealizowane w oparciu o najnowszą sztukę Artura Pałygi powstało na zamówienie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie z okazji 100. rocznicy pierwszej amerykańskiej podróży noblistki.

Celem wizyty było przyjęcie przez Madame Curie grama radu, daru kobiet amerykańskich, który umożliwił uczonej kontynuowanie prac badawczych w założonym przez nią Instytucie Radowym w Paryżu. Uroczystość odbyła się 20 maja 1921 roku w Białym Domu w Waszyngtonie. Dar wręczył ówczesny prezydent USA Warren G. Harding, do czego przyczyniła się organizatorka wizyty, ustosunkowana amerykańska dziennikarka, Marie Mattingly Meloney. Obok Madame Curie stanowi ona pierwowzór jednej z dwóch głównych postaci sztuki.

Równoważnym kontekstem utworu jest muzeum jako przestrzeń wyobraźni, gdzie obcujemy z przeszłością. Bohaterami sztuki są przewodnicy, którzy wcielają się w role postaci historycznych z okresu pierwszej amerykańskiej podróży Madame Curie. „Radium Queen” napisano w lekkiej, żartobliwej tonacji, niejednokrotnie korzystając z licentia poetica w prezentacji wydarzeń i osób.

 

Artur Pałyga "Radium Queen"

Reżyseria: Edyta Łukaszewska

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Piotr Skotnicki

Kierownictwo produkcji: Sławomir Paszkiet 

Producent: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Obsada:

Edyta Łukaszewska (Maria), Elisabeth Duda (Przewodniczka), Zbigniew Moskal (Przewodnik)


Na słuchowisko "Radium Queen" zapraszamy w czwartek (16.06) tuż po godz. 21.00.

 


 


 

 

 


Polecane