Kampania "Ojczysty – dodaj do ulubionych" nominowana do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kampania "Ojczysty – dodaj do ulubionych" nominowana do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej
Narodowe Centrum Kultury zostało docenione za inicjatywę "Ojczysty - dodaj do ulubionych"Foto: Shutterstock.com/Juan Ci

– Chcielibyśmy, żeby Polacy mówili pięknie po polsku, żeby mieli świadomość tego, że wpływają na polszczyznę – podkreśla Joanna Bancerowska, rzeczniczka Narodowego Centrum Kultury. Kampania Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty – dodaj do ulubionych" została właśnie doceniona przez Akademię Mistrzów Mowy Polskiej i otrzymała nominację do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej w tegorocznej, XXII edycji programu. 

Instruktażowe filmy o poprawności językowej i kulturze języka polskiego w portalach społecznościowych i gadżety związane z ciekawostkami językowymi. To tylko niektóre elementy kampanii, która ma kształtować twórcze, odpowiedzialne i świadome postawy wobec polszczyzny oraz popularyzowanie poprawnego posługiwania się językiem polskim. 

Płaszczyzna porozumienia i budowania relacji 

– Język może tworzyć płaszczyznę porozumienia, może też sprzyjać budowaniu lepszych relacji. Ważne jest to, w jaki sposób posługujemy się językiem. Musimy mieć tego świadomość, powinniśmy to robić w sposób poprawny. Kultura języka jest bardzo ważna, dlatego podejmujemy różnego rodzaju działania w ramach kampanii "Ojczysty – dodaj do ulubionych", żeby za ich pośrednictwem dotrzeć do różnych odbiorców, w szczególności tych młodych – mówi Joanna Bancerowska.

Pakiet ciekawostek i porad językowych 

Jak podkreśla gość Trójki, profil facebookowy poświęcony poprawnej polszczyźnie obserwuje prawie 110 tys. fanów, a profil na Instagramie zgromadził już niemal 40 tys. użytkowników, działa też strona internetowa. – Można tam znaleźć dużo materiałów. To są m.in. ciekawostki językowe, których mamy już 1700. Podpowiadają one, jak poprawnie mówić po polsku, jak wyeliminować błędy, które być może popełniamy. Staramy się te ciekawostki tworzyć w odpowiedzi na problemy, które zgłaszają nam internauci, w odpowiedzi na ich zainteresowania. Na przykład ostatnio pojawia się sporo kwestii sportowych, dotyczących nazwisk znanych piłkarzy. Na przykład Cristiano Ronaldo – nie wszyscy wiedzą, że to są dwa imiona i one powinny być odmieniane, choć nawet dziennikarze sportowi tego nie robią  mówi rzeczniczka NCK. 

Od kalendarza do wideobloga

– Mamy też cykl wideoblogów językowych prowadzonych przez Mateusza Adamczyka, który jest laureatem tytułu Mistrza Mowy Polskiej. To ciekawe miniwykłady czy miniporady dotyczące różnych odmian języka polskiego, ale też poświęcone tematyce savoir-vivre'u językowego, jak również trudnych zagadnień, np. paronimów, związków frazeologicznych. Są też ciekawe animacje dla dzieci, jest słuchowisko radiowe tworzone wspólnie z Polskim Radiem, gdzie poprzez historie codzienne, rodzinne odnosimy się do różnych dylematów językowych. Jest także gra planszowa, którą można wykorzystywać podczas rodzinnych spotkań i poprzez nią doskonalić swoją znajomość polszczyzny. Mamy również kalendarz zrywak, który co roku cieszy się dużą popularnością, gdzie jest mnóstwo różnych porad i ciekawostek językowych – wymienia rozmówczyni Katarzyny Cygler.


Posłuchaj

5:24
Joanna Bancerowska o Kampania Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty – dodaj do ulubionych" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wsparcie na poziomie lokalnym 

– Obok samej kampanii społeczno-edukacyjnej jest jeszcze program dotacyjny, który funkcjonuje od dobrych kilku lat. To działania finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu "Ojczysty – dodaj do ulubionych" przekazujemy środki lokalnym instytucjom kultury, ale też organizacjom pozarządowym, żeby one podejmowały oddolnie, w swoich środowiskach, różne inicjatywy na rzecz świadomego posługiwania się językiem polskim. W ciągu minionych lat na te cele w ramach dotacji przekazano już 11 mln złotych – zaznacza Joanna Bancerowska.

Językowy savoir-vivre | Przejrzysty Ojczysty odc. 1 / NCKultury

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Joanna Bancerowska (rzeczniczka Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 13.06.2022
Godzina emisji: 10.37

mk

Polecane