Prof. Roszkowski: Rosja to agresywny kraj zbudowany na fikcji i mitach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Roszkowski: Rosja to agresywny kraj zbudowany na fikcji i mitach
prof. Wojciech RoszkowskiFoto: PAP/Paweł Supernak

Trwa XII edycja Kongresu Polska Wielki Projekt: to trzydniowe wydarzenie odbywa się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest rzeczą oczywistą, że najważniejszym tematem jest wojna na Ukrainie i bezpieczeństwo w Europie, choć są poruszane także inne problemy. Polskie Radio jest obecne tam przez cały czas.

Drugi dzień Kongresu Polska Wielki Projekt poświęcony jest zagadnieniom politycznym (panele "Rosja – problem dla świata?", "Ustrój Unii. Spór o traktaty" oraz "Europa Środkowa. Nowa nadzieja peryferii") ale też technologicznym (panel "Sztuczna inteligencja – szanse i zagrożenia"). W pierwszy z nich brał udział prof. Wojciech Roszkowski, historyk, ekonomista, profesor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki.

Światowy problem z bezpieczeństwem

– Rosja to państwo w gruncie rzeczy totalitarne, agresywne, posiadające broń jądrowa i dokonujące w tej chwili agresji na sąsiada. Nie zdarzyło się od II wojny światowej, żeby wielkie mocarstwo napadło na sąsiada i próbowało go zniszczyć. Więc to jest nowe zjawisko, również z punktu widzenia układu sił w świecie, bo Rosja w koncepcie wielkich mocarstw odgrywa ważną rolę: jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa. I nagle się okazuje, że jej przywódca jest zbrodniarzem wojennym – mówi prof. Roszkowski w rozmowie z Piotrem Łodejem w programie "Świat do trzeciej". – I nie tylko sąsiedzi, ale i świat ma z bezpieczeństwem problem: to, co robi Rosja pośrednio dotyka i dotknie zapewne, poprzez relacje handlowe, cały świat. A już na pewno dotknie północną Afrykę i kraje importujące zboże z Ukrainy. W dalszej konsekwencji możemy się spodziewać fali uchodźców – wskazuje.

– Nie mówiąc już o tym, że ilość CO2, które propagują wszystkie bomby rosyjskie, wydaje mi się przez te cztery miesiące większą, niż cały świat przez cały rok – dodaje.

Karmienie potwora

– Państwa zachodnie przyjmowały kolejne wybryki Rosji putinowskiej za dobrą monetę, uważając, że z tym, powiem wprost, potworem, da się układać normalne stosunki. Że są wzajemne korzyści z handlu. Otóż te korzyści wyglądały jednostronnie: korzyść Rosji to pieniądze na zbrojenia. Nic innego z tego nie wynikło – tłumaczy Trójkowy gość. – I to się zemściło, bo Niemcy i inne państwa zachodnioeuropejskie uzależniły się od surowców energetycznych z Rosji i teraz mają gigantyczny problem. Albo będą próbowały zerwać tę współpracę i przeżyją kryzys energetyczny, albo będą kontynuowały współpracę i karmiły potwora...

Przeczytaj także


Nie ma "tajemnicy Rosji": są mity i fikcje

– Myślę, że Polsce też do końca nie rozumieliśmy Rosji, bo mieliśmy takie przekonanie, ze nasza historia już nam to dokładnie wyjaśniła. A tutaj, aby przetłumaczyć Rosję na język zrozumiały na Zachodzie, powinniśmy się postarać na nowo ją zrozumieć. Żeby w krótkich, symbolicznych obrazkach wyjaśnić, na czym polega ta Rosja. Że to jest kraj oparty na fikcji, na mitach i tajemnicy w tym jest niewiele, że nie ma co się fascynować "tajemnicą Rosji", tylko zrozumieć, na czym się to opiera. Mit "Trzeciego Rzymu", mit "świętej Rusi", mit "wielkiej kultury rosyjskiej"... – wymienia rozmówca Piotra Łodeja. – Stale podkreślam, że "wielka kultura rosyjska" w pewnej mierze jest antyrosyjska: czasami pokazuje w karykaturze czym jest mentalność rosyjska. Czy na podstawie sztuk Gogola, powieści Dostojewskiego, całej tej wielkiej literatury rosyjskiej można dostrzec pozytywne wartości cywilizacji rosyjskiej? Ja tam wiele nie widzę... Na Zachodzie zachwycają się formą, zachwycają się psychologią, ale nie zachwycają się duchowością – istotą tej cywilizacji. A ona jest oparta na przemocy i kłamstwie. I to się bierze od samego początku – wyjaśnia.

Kongres Polska wielki Projekt - Nowa Europa/YouTube Polska Wielki Projekt


Posłuchaj

1:40:22
Prof. Wojciech Roszkowski o Rosji i zagrożeniach współczesnego świata związanych z wojną na Ukrainie (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk, ekonomista, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki)
Data emisji: 11.06.2022
Godzina emisji: 13.36

pr

Polecane