XXI Festiwal "Dwa Teatry". Janusz Kukuła: manifestacja potęgi mediów publicznych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
XXI Festiwal "Dwa Teatry". Janusz Kukuła: manifestacja potęgi mediów publicznych
Janusz KukułaFoto: Cezary Piwowarski

- Telewizja Polska przepięknie realizuje misję poprzez Teatr Telewizji, któremu towarzyszą wielkie przeżycia. Natomiast Teatr Polskiego Radia istnieje niemal od 100 lat. Zawsze jesteśmy na straży, towarzyszymy wszystkim zmianom. To jest nasza misja, jak nie my, to kto ma to robić? - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. W Zamościu trwa 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. Tegoroczne, konkursowe produkcje radiowe znajdziesz TUTAJ.

Laureatów festiwalu poznamy podczas gali, która odbędzie się w poniedziałek (13 czerwca) na Rynku Wielkim w Zamościu. W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody będzie rywalizowało 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że czekają nas niezwykłe dni. - Festiwal "Dwa Teatry" to nasze święto. Święto wszystkich artystów, którzy współpracują z radiem i telewizją. Chcą opowiedzieć ważne historie z przesłaniem. Te opowieści zawsze dotykają tego, co najważniejsze w życiu - istoty przemijania, miłości, nadziei. Po to jest sztuka - powiedział Janusz Kukuła. 

Polskie Radio będzie szeroko relacjonować wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Wszystkich miłośników teatru zapraszamy do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia. - Młodym artystom powtarzam, że nie interesuje mnie, czy wierzą w siebie. Muszą wierzyć w opowiadaną historię. To jest bardzo trudne w XXI wieku. Opowiedzieć coś, co zainteresuje ludzi, co będzie dla nich wsparciem i pomocą, jest ogromnym wyzwaniem. Musimy chcieć zmieniać świat, tworzyć go od nowa za pomocą słów. Mamy tak naprawdę tylko słowa i wyobraźnię. Bez wyobraźni nie ma człowieka. Ludzie, którzy tworzyli kiedyś radio, wiedzieli, że jest to teatr wyobraźni i nie mieli na myśli tylko sztuki - tłumaczył Janusz Kukuła. 

Posłuchaj

23:01
Janusz Kukuła o festiwalu Dwa Teatry (Weekend kulturalny)
+
Dodaj do playlisty
+

W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostaną: Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz. W trakcie "Dwóch Teatrów" zostaną również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych.

Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję wysłuchać przygotowanego przez Program 2 Polskiego Radia "Krakusa" Cypriana Kamila Norwida (reż. Dariusz Błaszczyk) oraz obejrzeć "Balladynę" Juliusza Słowackiego w reż. Wojciecha Adamczyka (także w wersji z napisami w języku ukraińskim), która znalazła się wśród konkursowych spektakli Teatru Telewizji. Zaplanowano także czytanie dzieł poetów romantyzmu. Wiersze Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida zinterpretują Katarzyna Ucherska, Lidia Sadowa, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski. 

ZOBACZ RELACJĘ Z PIERWSZEGO DNIA FESTIWALU: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru PR)

Data emisji: 10.06.2022

Godzina: 23:35

PR24

Polecane