Sytuacja gospodarcza. Siemoniak: jedynym narzędziem do naprawy są środki europejskie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sytuacja gospodarcza. Siemoniak: jedynym narzędziem do naprawy są środki europejskie
Tomasz SiemoniakFoto: Polskie Radio

– Dziś problemem dla Polski jest to, co się dzieje w gospodarce. Jedynym realnym narzędziem jest to, żeby pieniądze europejskie popłynęły do Polski – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej.

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której "wyraża głębokie, poważne zaniepokojenie" w związku z pozytywną oceną przez Komisję Europejską polskiego KPO. Zdaniem części europosłów w Polsce wciąż utrzymują się problemy z praworządnością. Komisja Europejska zaakceptowała w ubiegłym tygodniu polski Krajowy Plan Odbudowy. O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

Środki z KPO

Tomasz Siemoniak zapytany o wątpliwości dotyczące praworządności w Polsce i spełnienia wymogów Komisji Europejskiej powiedział, że nie wiadomo, czy obecny kształt ustawy o Sądzie Najwyższym spełnia wszystkie wymogi KE. – Szkoda, że poprawki Senatu zostały odrzucone. Głosowali za nimi przecież także senatorowie PiS. To premier Morawiecki najpierw zaakceptował mechanizm samorządności a później wynegocjował KPO, więc powinien wiedzieć, czy ustawa wypełnia wymogi KE – powiedział.

– Gdy przewodnicząca KE była w Warszawie to wydawało się, że wszystko jest ustalone. Potem okazało się, że kamienie milowe obejmują różne kwestie. Można mieć też wątpliwości jak jest ze sprawami praworządności – dodał.

Gość Polskiego Radia podkreślił, że pieniądze z KPO są konieczne do walki z inflacją. – Dziś problemem dla Polski jest to, co się dzieje w gospodarce. Jedynym realnym narzędziem jest to, żeby pieniądze europejskie popłynęły do Polski. Trzeba zrobić to jak najszybciej – powiedział.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

10:29
Tomasz Siemoniak o środkach z KPO (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Tomasz Siemoniak (były minister obrony narodowej, Platforma Obywatelska)
Data emisji: 9.06.2022
Godzina emisji: 18.10

dz

Polecane