Kora, Goya i Administratorr Electro – polska muzyka kilku pokoleń

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Kora, Goya i Administratorr Electro – polska muzyka kilku pokoleń
Kora podczas koncertu zespołu Maanam w warszawskiej Stodole. W tle basista Krzysztof Olesiński. Koncert promował nowo wydany album "Róża" - 1994 rok Foto: Andrzej Georgiew/© M. B. F. Georgiew/FAF/Fundacja Archeologia Fotografii

Tym razem w "Naszej tonacji" nie zabrakło muzycznych wspomnień, związanych m.in. z rocznicą urodzin Kory. Pojawili się też przedstawiciele młodszego pokolenia polskiej sceny, tacy jak Administratorr Electro.

8 czerwca mija 71. rocznica urodzin Kory Jackowskiej, niezapomnianej wokalistki zespołu Maanam, która zmarła niecałe cztery lata temu. Z tej okazji Mateusz Tomaszuk sięgnął do kanonu polskiej muzyki rockowej, którego częścią jest z pewnością album "Się ściemnia" z 1989 roku. Znalazł się na nim utwór "Życie za życie (gdy skrzywdzisz mnie)", który otworzył to wydanie audycji.

Administratorr Electro to warszawska grupa, o której głośno ostatnio na Trójkowej antenie. Jej liderem jest wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Bartosz "Administratorr" Marmol, który ma ponoć w zawodowym CV pracę w charakterze administratora nieruchomości. Najnowszym wytworem jego artystycznej aktywności jest wydany 30 maja album "Biznesy i romanse", na którym znalazły się piosenki o intrygujących tytułach "Kredyt hipoteczny" i "Sekretne życie karaluchów". W "Naszej tonacji" zabrzmiały dwa inne utwory: "Za tydzień o tej porze" i "Jak po swoje".

Kącik muzycznych wspomnień powrócił za sprawą piosenki "Mój" nagranej przez zespół Goya w 2005 roku oraz ballady "Ptasiek" wykonanej 12 lat później przez Anitę Lipnicką i grupę The Hats. Jak wyznał gospodarz audycji, oba te utwory usłyszał po raz pierwszy na antenie Trójki, jeszcze zanim stał się jednym z dziennikarzy tej stacji. Chwilę później usłyszeliśmy dźwięki "Dziewczyny szamana" – ale nie w tej dobrze znanej wersji z debiutanckiej płyty Justyny Steczkowskiej, lecz w kameralnej odsłonie z fortepianowym akompaniamentem Leszka Możdżera.


Posłuchaj

48:42
Polska muzyka kilku pokoleń (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Maanam – "Życie za życie"
 2. Administratorr Electro – "Za tydzień o tej porze"
 3. Administratorr Electro – "Jak po swoje"
 4. Coma – "Popołudnia bezkarnie cytrynowe"
 5. Daniel Bloom feat. Mela Koteluk – "Katarakta"
 6. The Dumplings – "Kto zobaczy"
 7. Goya – "Mój"
 8. Anita Lipnicka & The Hats – "Ptasiek"
 9. Justyna Steczkowska & Leszek Możdżer – "Dziewczyna szamana"
 10. Drewnofromlas – "Jagody"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 8.06.2022
Godzina emisji: 12.09

kc

Polecane