"Wszystko, co mam(y)" – wystawa Antoniny Konopelskiej w cyklu "Project Room" CSW Zamek Ujazdowski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wszystko, co mam(y)" – wystawa Antoniny Konopelskiej w cyklu "Project Room" CSW Zamek Ujazdowski
Wystawa "Wszystko, co mam(y)" Antoniny Konopelskiej w CSW Zamek UjazdowskiFoto: u-jazdowski.pl

Wystawa Antoniny Konopelskiej "Wszystko, co mam(y)" to szósta i zarazem ostatnia wystawa z cyklu "Project Room 2021/2022". Prace artystki skupione wokół osób żyjących z dysocjacyjnym zaburzeniem osobowości, powstałe we współpracy ze słynną kostiumograf Julie Weiss, można oglądać od 9 czerwca. 

"Wszystko, co mam(y)" – wokół dysocjacyjnego zaburzenia osobowości

"Antonina Konopelska pracuje z inscenizowanymi lub prowokowanymi sytuacjami dokamerowymi, opartymi na osobistych doświadczeniach lub badaniach dokumentalnych, koncentrując się na zagadnieniach takich jak tożsamość, relacje międzyludzkie, proksemika" – możemy przeczytać w opisie wystawy "Wszystko, co mam(y)" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

W zagadnienie tożsamości wpisuje się zjawisko dysocjacyjnego zaburzenia osobowości, dawniej popularnie nazywanego rozdwojeniem jaźni. – Pracowałam z osobą żyjącą z tym zaburzeniem i postanowiłam spełnić jej marzenie. To był punkt wyjścia – stworzyć portret zbiorowy osób żyjących w jej systemie. Proces był skomplikowany i te założenia nie były od początku oczywiste, ponieważ na początku chciałyśmy chronić tożsamość osoby, z którą pracowałam. Natomiast współpraca z aktorką Anną Próchniak, która  początkowo wcieliła się  w osoby z systemu Leny, spowodowała, że sama Lena postanowiła także uzewnętrznić te osoby. Oprócz tego pojawią się krótkie dokumentalne projekcje – opisuje  Antonina Konopelska.

Najczęściej czytane


Współpraca z Julie Weiss 

Wystawie "Wszystko, co mam(y)" będzie towarzyszył tekst Julii Weiss, kuratorki wystawy, kostiumograf, wykładowczyni i artystki. Julie Weiss jest autorką kostiumów do bardzo znanych filmów – "Frida", "12 małp", "American Beauty", "Las Vegas Parano" i wielu innych. 

– Myślę, że Julie przybliży Państwu temat dysocjacyjnego zaburzenia tożsamości i pozwoli przede wszystkim poznać Lenę i osoby z jej systemu. Współpraca z nią jest dla mnie czymś naprawdę wyjątkowym. Mam szczęście, że od kilku lat mogę z tą osobą współpracować i tworzyć pewien rodzaj relacji mistrz-uczeń, ale także relację zażyłości – mówi Antonina Konopelska.

"Wszystko, co mam(y)" –  ostatnia odsłona cyklu "Project Room" w CSW Zamek Ujazdowski 

Wystawa "Wszystko, co mam(y)" Antoniny Konopelskiej to szósta i zarazem ostatnia odsłona cyklu "Project Room" stworzonego w 2012 roku z myślą o młodych artystach, prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. 

– "Project Room" to cykl wystaw, mający dać szansę młodym artystom na zaprezentowanie się w tak szacownej, pożądanej przez nich instytucji jak Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. "Project Room 2021/2022" to cykl, który był niezwykły z tego względu, że zastosowaliśmy metodę naboru open call, opierając się na regulaminie opublikowanym na stronie Zamku – wyjaśnia kuratorka cyklu Krystyna Różańska-Gorgolewska.

Zanim w sierpniu ruszy nabór do projektu "Project Room 2022/2023", zostanie wyłoniony zwycięzca bieżącej edycji. Po zakończeniu wystawy "Wszystko, co mam(y)" odbiorcy cyklu będą mogli, za pośrednictwem strony internetowej, zagłosować na najbardziej cenioną przez siebie wystawę.

– To szansa na to, by uhonorować twórcę, wyrazić swoje uznanie i mieć realny wpływ na to, kto wygra – zachęca Krystyna Różańska-Gorgolewska. Nowością w tej edycji są dwie nagrody. Pierwsza z nagród to nagroda jury w wysokości 20 tys. zł, a druga nagroda to nagroda publiczności w takiej samej wysokości – informuje kuratorka "Project Room".

Posłuchaj

6:22
"Wszystko, co mam(y)" w CSW Zamek Ujazdowski. Wystawa Antoniny Konopelskiej zwieńczeniem cyklu dla młodych artystów "Project Room" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Antonina Konopelska (artystka, autorka wystawy "Wszystko, co mam(y)"), Krystyna Różańska-Gorgolewska (kuratorka cyklu "Project Room" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski)
Data emisji: 07.06.2022
Godzina emisji: 10.37

kr

Polecane