Prawdyne. Polsko-ukraińskie dziedzictwo w rosyjskich rękach [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prawdyne. Polsko-ukraińskie dziedzictwo w rosyjskich rękach [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Wojna dotarła również do wsi Prawdyne (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Drop of Light

Prawdyne – wieś na południu Ukrainy, założona w XIX wieku przez Polaków, dziś jest okupowana przez rosyjskie wojsko. W Prawdynem urodziła się mama Iriny, która walczy o to, żeby nasza pamięć o wsi trwała. 

Ponad 1500 mieszkańców, sklep, szkoła, rzymskokatolicki kościół… Dziś ze wsią Prawdyne nie ma kontaktu. Według oficjalnych informacji Chersońskiego Urzędu Miasta we wsi Prawdyne (rejon biłozerski) nie ma prądu, są ranni, od strzałów artyleryjskich uszkodzonych jest co najmniej siedem budynków. Rosjanie nie pozwalają na dostarczenie pożywienia i leków czy transport rannych.

Jak poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW), siły rosyjskie zaczęły wycofywać się z pozycji w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy. Według ISW może to mieć dwa cele: aby przemieścić osłabione jednostki na tyły albo aby wzmocnić rosyjską obronę na północnym zachodzie obwodu chersońskiego. Instytut podkreśla, że na razie nie jest w stanie potwierdzić miejsca pobytu wycofywanych oddziałów.

Wcześniej szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch podał, że rosyjscy okupanci wycofują wojska z rejonu melitopolskiego i częściowo wasylowskiego około 45 km na południe od Zaporoża, być może w ramach rotacji. Według Ołekandra Starucha wojska te przemieszczają się w kierunku Chersonia.

Posłuchaj

9:11
Los małej wioski (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

***

Tytuł reportażu: "Los małej wioski"
Autorka reportażu: 
Miłka Malzahn (Radio Białystok)
Data emisji: 
8.06.2022
Godzina emisji: 
18.44

Polecane