Rzecznik rządu o planach PKN Orlen: duże inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne kraju

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rzecznik rządu o planach PKN Orlen: duże inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne kraju
Rzecznik rządu Piotr Müller: nie wykluczam ostrzejszych obostrzeńFoto: Program 3 Polskiego Radia

-  Orlen ma teraz przed sobą bardzo duże inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne kraju, i w zakresie rafineryjnym, i w zakresie energetycznym - bo przecież spółka Energa też podlega Orlenowi, i w zakresie konsolidacji - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller. - Państwo zrezygnowało z wpływów do budżetu państwa w postaci VAT i akcyzy, co powoduje, że miliardy złotych nie trafiają do budżetu - przypomniał wskazując tarczę antyinflacyjną jako sposób na obniżkę cen paliw.

Czekają nas skokowe podwyżki cen paliw, które będą widoczne w drugim tygodniu czerwca - ostrzega epetrol.pl. "Benzyna 95 oktanowa nieuchronnie zbliżać się będzie do 8 zł za litr" - czytamy w analizie, w której e-petrol.pl przypomina także, że benzyny w sprzedaży hurtowej w ciągu ostatniego tygodnia podrożały o ponad 6 proc.

- Pracujemy nad przedłużeniem tarczy antyinflacyjnej - powiedział w kontekście cen paliw rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 3 Polskiego Radia. - Gdyby nie te działania, gdyby nie obniżenie akcyzy i VAT, to dziś benzyna kosztowałaby dużo powyżej 9 złotych za litr - wskazał.

Jak mówił, paliwo jest drogie, "bo mamy kryzys wojenny i od razu widać, że ceny zaczęły szaleć po rozpoczęciu wojny". - To, co możemy zrobić, to przedłużyć tarczę antyinflacyjną. Rozmawiamy też o większych dostawach do Polski z innych kierunków. To też generuje cenę, bo mechanizm zakupu ropy jest bardzo skomplikowany i to nie tylko cena baryłki, ale także koszty dostarczenia, przeróbki surowca - podkreślił rzecznik rządu.

Marża Orlenu na inwestycje

Pytany, czy PKN Orlen, jako spółka Skarbu Państwa będzie obniżać marżę, gość "Salonu politycznego Trójki" przypomniał, że ta jest "standardowa". Przywołał przykład cen ropy z innych krajów. - Państwo zrezygnowało z wpływów do budżetu państwa w postaci VAT i akcyzy, co powoduje, że miliardy złotych nie trafiają do budżetu - argumentował.

Posłuchaj

13:05
Rzecznik rządu: marża Orlenu jest standardowa, spółka ma teraz przed sobą bardzo duże inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne kraju ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Więcej w nagraniu.


Średnie ceny paliw w Polsce są najwyższe od 2015 roku (PAP)

Czytaj także:

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"

Prowadzący: Beata Michniewicz

Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)

Data emisji: 7.06.2022

Godzina emisji: 8.45


mbl

Polecane