"Rygor. Goście hotelu Arago" – historia polskiego wywiadu w Algierze na kartach komiksu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Rygor. Goście hotelu Arago" – historia polskiego wywiadu w Algierze na kartach komiksu
Mieczysław SłowikowskiFoto: IPN.gov.pl

Historię można poznawać nie tylko poprzez książki. Udowadniają to Marek Oleksicki i Tobiasz Piątkowski, autorzy komisu "Rygor. Goście hotelu Arago". Komiks opowiada o polskiej ekspozyturze wywiadowczej działającej w czasie II wojny światowej, a dokładnie o losach jej szefa Mieczysława Słowikowskiego, który podając się za biznesmena, zdołał zorganizować siatkę wywiadowczą na całym wybrzeżu Algieru.

  • Na początku czerwca nakładem wydawnictwa Egmont ukazał się komiks "Rygor. Goście hotelu Arago" ze scenariuszem Tobiasza Piątkowskiego i rysunkami Marka Oleksickiego.
  • Komiks "Rygor. Goście hotelu Arago" to historia szpiegowskiej organizacji "Rygor" i inspirowana faktami komiksowa opowieść o determinacji, odwadze i sprycie ludzi Mieczysława Słowikowskiego, którym udało się stworzyć siatkę wywiadowczą obejmującą tereny od Maroka po Libię.
  • Komiks swoim patronatem objęła Agencja Wywiadu, która w tym roku świętuje swoje 20-lecie działania.

"Rygor. Goście hotelu Arago" – komiksowa historia szpiegowskiej organizacji Mieczysława Słowikowskiego


Po komiksie "Bradl" poświęconemu jednemu z uczestników Powstania Warszawskiego – Kazimierzowi Leskiemu "Bradlowi" – rysownik Marek Oleksicki i scenarzysta Tobiasz Piątkowski powrócili z kolejnym komiksem osadzonym w realiach II wojny światowej. "Rygor. Goście hotelu Arago" to historia szpiegowskiej organizacji "Rygor" i inspirowana faktami komiksowa opowieść o determinacji, odwadze i sprycie ludzi Mieczysława Słowikowskiego, którym udało się stworzyć siatkę wywiadowczą obejmującą tereny od Maroka po Libię, mając za przykrywkę… fabrykę płatków owsianych.

Najczęściej czytane

Sztuka komiksu a fakty historyczne


Jak mówił w audycji "Trójka przed południem" odpowiedzialny za część graficzną komiksu Marek Oleksicki, komiks "Rygor. Goście hotelu Arago" powstał z inspiracji zarówno historią, jak i znanym z filmów noir klimatem lat 40. i 50. Jak sprawić, by wizualna oprawa komiksu była zgodna z wiedzą historyczną? 

– Problem zazwyczaj wynika z tego, że dana historia jest cofnięta w czasie o te 50 lub 60 lat, a ja muszę znaleźć odpowiednią scenografię, lokalizację, oprawę wizualną. Muszę też przestudiować modę, stroje, architekturę i oczywiście osadzić to wszystko w odpowiednim czasie – powiedział Marek Oleksicki.

– To trwa w trakcie pracy. Dostaję scenariusz z bardzo symbolicznym storyboardem w wykonaniu Tobiasza, po czym pracuję na podstawie jego koncepcji fabularnych i wskazówek wizualnych. W trakcie pracy szukam referencji i w pewnym sensie się uczę. Oczywiście jest to przyspieszona nauka, ale staram się, żeby wszystko wyszło bezbłędnie – dodał rysownik.

Marek Oleksicki i Tobiasz Piątkowski, "Rygor. Goście hotelu Arago" Foto: mat. promocyjne Marek Oleksicki i Tobiasz Piątkowski, "Rygor. Goście hotelu Arago" Foto: mat. promocyjne

Tajemniczy goście hotelu Arago 


Akcja komiksu "Rygor. Goście hotelu Arago" osadzona jest w Algierze początku lat 40. Stolica francuskiej kolonii w Afryce Północnej cieszy się względnym spokojem, jakiego próżno szukać w targanej wojną Europie. W hotelu Arago przecinają się ścieżki kilku tajemniczych postaci. Niemiecki prowokator, francuscy agenci i... polscy szpiedzy rozpoczynają bezwzględną walkę o najcenniejsze informacje, które zdecydują o losach tej części świata. Dla szefa polskiej ekspozytury wywiadowczej – Mieczysława Słowikowskiego – to kolejna odsłona walki z hitlerowcami, ale dla jego angielskich sojuszników to jedyne źródło wiedzy na terenach całkowicie opanowanych przez wroga.

Komiks swoim patronatem objęła Agencja Wywiadu, która w tym roku świętuje swoje 20-lecie działania.

Posłuchaj

4:53
Komiks "Rygor. Goście hotelu Arago" Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego. Komiksowe spojrzenie na działalność siatki wywiadowczej Mieczysława Słowikowskiego (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Marek Oleksicki (rysownik, współautor komiksu "Rygor. Goście hotelu Arago")
Data emisji: 06.06.2022
Godzina emisji: 11.48

mat. promocyjne/kr


Polecane