Nowość na kanale "Radiobook": Henryk Sienkiewicz "Janko Muzykant"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowość na kanale "Radiobook": Henryk Sienkiewicz "Janko Muzykant"
"Janko Muzykant" Henryka Sienkiewicza. Nowość na kanale "Radiobook"Foto: PR

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" ponownie sięgamy po prozę żyjącego w II połowie XIX i na początku XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla, Henryka Sienkiewicza. Autor, którego znamy jako twórcę prozy historycznej "ku pokrzepieniu serc", rozpoczynał swą karierę pisząc nowele. 

"Janko Muzykant" to krótka opowieść o żyjącym ze swą matką na wsi pod rosyjskim zaborem, dziesięcioletnim Janko, który jest chłopcem wątłym i mało na wsi przydatnym. Jego talent i zamiłowanie do muzyki raczej podważają ustabilizowaną strukturę wsi. Zamiłowanie do muzyki jest tu niezrozumiałym i nietypowym zjawiskiem. Janko zakrada się pewnego razu do dworu, by dotknąć wiszących w kredensie skrzypiec. Chłopiec zostaje oskarżony o próbę kradzieży i skazany na karę chłosty, na skutek której umiera.

To jeden z tych tekstów, w których Sienkiewicz ubolewa nad tragicznymi konsekwencjami braku oświaty na wsiach i nad trudnymi warunkami życia większości narodu polskiego pod zaborami.

"Janko Muzykant" po raz pierwszy ukazał się drukiem w „Kurierze Warszawskim” w 1879 roku. Luźno inspirowany nowelą Sienkiewicza, biorąc ją jedynie za punkt wyjścia, film "Janko Muzykant" został wyreżyserowany przez Ryszarda Ordyńskiego w 1930 roku, jako niemy film z nagranymi piosenkami.

Dźwiękowej interpretacji powieści Henryka Sienkiewicza Marzena Trybała (pochodząca z Krakowa aktorka filmowa i teatralna, a także aktorka dubbingowa i lektorka) dokonała w studiach Polskiego Radia, w 2001 roku.

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobookówWśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


ans


Polecane