Platynowy jubileusz Elżbiety II. Przed nami czas wielkiej zmiany?

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Platynowy jubileusz Elżbiety II. Przed nami czas wielkiej zmiany?
Brytyjczycy hucznie świętowali Platynowy jubileusz królowej Elżbiety IIFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Trwają huczne obchody 70. rocznicy panowania królowej Elżbiety II. W uroczystościach uczestniczą tłumy Brytyjczyków i gości z całego świata. Sama królowa jednak jest wielokrotnie nieobecna. – Nie da się ukryć, że ta luka po niej coraz bardziej rzuca się w oczy. Jest nieobecna częściej, niż by chciała. Fakt, że nie była się w stanie pojawić na musztrze paradnej, jest znaczący. Z tyłu głowy wielu Brytyjczyków jest chyba przeczucie, że za rogiem jest wielka zmiana – mówił w "Świecie do trzeciej" Adam Dąbrowski, londyński korespondent Polskiego Radia.

 • Uroczystości Platynowego jubileuszy. Pompa i wzruszenie królowej;
 • "Druga era elżbietańska"? Co panowanie Elżbiety II oznacza dla Zjednoczonego Królestwa?
 • Długoletnie panowania. Który z monarchów rządził najdłużej?

Bez udziału królowej Elżbiety II odbyła się w piątek w Londynie msza dziękczynna za 70 lat jej panowania. W katedrze św. Pawła była natomiast większość pozostałych członków rodziny królewskiej, przedstawiciele rządu, a także ponad 400 kluczowych pracowników, wolontariuszy i wojska. Królowa była nieobecna także w sobotę na wyścigach konnych w Epsom. 

W sobotę wieczorem przed Buckingham Palace odbędzie się wielki koncert rockowy. Zagrają między innymi Queen, Duran Duran, George Ezra. – Po raz pierwszy od 15 lat na wyspach pojawi się także Diana Ross – dodaje korespondent Polskiego Radia. 

Wdzięczność i nadzieja królowej

Czterodniowe główne obchody jubileuszy, który przypadł w lutym, rozpoczęły się w czwartek 2 czerwca. Dzień wcześniej Elżbieta II w specjalnym przesłaniu podziękowała za ich zorganizowanie i napisała, że jest zainspirowana okazywaną jej życzliwością. – Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w zwołanie społeczności, rodzin, sąsiadów i przyjaciół, aby uczcić mój Platynowy Jubileusz, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w całej Wspólnocie Narodów. Wiem, że podczas tych uroczystych wydarzeń powstanie wiele szczęśliwych wspomnień - napisała 96-letnia monarchini. – Nadal jestem inspirowana okazywana mi życzliwością i mam nadzieję, że nadchodzące dni będą okazją do refleksji nad tym wszystkim, co udało się osiągnąć w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat, a my z ufnością i entuzjazmem spojrzymy w przyszłość - dodała. 

 Zobacz także: 

"Druga era elżbietańska"? 

W brytyjskich dyskusjach na temat dziedzictwa czasów obecnej królowej często pada termin "druga era elżbietańska", nawiązująca do złotych czasów Brytanii drugiej połowy XVI wieku. Rozmówca Polskiego Radia należy jednak do sceptyków.  – Druga era elżbietańska? Nie oszukujmy się. Może można o tym mówić w odniesieniu do tego, co działo się u nas, na Wyspach. Jeśli chodzi o wymiar globalny, powinniśmy przyjąć do wiadomości, że jesteśmy drugorzędnym graczem. O wszystkim decydują potężniejsze siły od nas - mówi Valentine Low. Jego zdaniem pozycję kraju dodatkowo podkopał brexit. 

– Kiedy Elżbieta zaczęła panowanie, premierem nadal był Winston Churchill, wciąż trzymaliśmy się kurczowo wspomnienia o imperium. Wspomnienia niknącego. Teraz imperium już nie ma. Zastąpiła go Wspólnota Narodów. Świat się zmienił. Brytania się zmieniła - podkreśla.

Platynowy jubileusz Elżbiety II – trzeciej pod względem czasu panowania osoby w historii 

Elżbieta II jest nie tylko najdłużej panującym monarchą w historii brytyjskiego, a wcześniej angielskiego tronu, lecz także trzecią pod względem długości panowania osobą w historii świata (spośród władców, których daty rządów są potwierdzone). Wyprzedzają ją tylko król Francji Ludwik XIV (72 lata i 110 dni) oraz król Tajlandii Rama IX, ale tego drugiego władcę Elżbieta II powinna wyprzedzić w połowie czerwca. 


Posłuchaj

1:39:36
Platynowy jubileusz Elżbiety II. Czym dla Brytyjczyków jest monarchia? (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Tak naprawdę 70. rocznica objęcia tronu przez Elżbietę II minęła już 6 lutego, ale tak samo, jak przy okazji złotego jubileuszu w 2002 r. i diamentowego w 2012 r., główne obchody przeniesiono na początek czerwca, który daje większą szansę na ładną pogodę. Poza tym 2 czerwca jest rocznicą koronacji królowej, która odbyła się w 1953 r. 

The Glorious Reign Of Elizabeth II | Queen Elizabeth: A Lifetime Of Service | Timeline/The Glorious Reign Of Elizabeth II | Queen Elizabeth: A Lifetime Of Service | Timeline

 W audycji ponadto:

 • Mapa wojenna Ukrainy - aktualna sytuacja w Donbasie, gdzie Rosjanie kierują główne siły i środki, dokonują największej liczby szturmów. Rosjanie zajęli większość miasta Siewierodonieck;
 • Szósty pakiet sankcji wobec Rosji za jej napaść na Ukrainę. Czarna, unijna lista sankcyjna Rosjan i firm została zatwierdzona przez kraje członkowskie, na której nie ma zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchy Cyryla, bo nie zgodziły się na to Węgry;
 • Kim jest patriarcha Cyryl - dlaczego jest tak ważny że wstawia się za nim Viktor Orbán, a odciąć od niego nie chce się nawet ukraińska cerkiew?
 • Dlaczego Emmanuel Macron ciągle dzwoni do Władimira Putin? Co z tego wynika dla UE i czy ma wpływ na zakończenie wojny na Ukrainie?
 • Ameryka Południowa. Huragan Agata uderza w Meksyk. W Brazylii rekordowe powodzie i największy od lat pożar lasów Amazonii - są tysiące ofiar;
 • Sąd w Wirginii ogłosił wyrok w sprawie Johnny Depp kontra Amber Heard. Proces cywilny trwał ponad sześć tygodni. Był szeroko obserwowany i komentowany. Czy Hollywood się zmienia?
***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Goście:  gen. Roman Polko (były dowódca GROM), Beata Płomecka (brukselska korespondentka Polskiego Radia), Grzegorz Kuczyński (dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce wschodniej), Michał Strzałkowski (dziennikarz Polskiego Radia zajmujący się tematyką międzynarodową), Marek Wałkuski (amerykański korespondent Polskiego Radia)
Data emisji: 4.06.2022
Godzina emisji: 13.07

PAP/IAR/gs

Polecane