Historia polskiego internetu w filmie. Czajka: nie umiemy docenić, jak to zmieniło wszystko

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia polskiego internetu w filmie. Czajka: nie umiemy docenić, jak to zmieniło wszystko
Pierwsze skrzynki elektroniczne pojawiły się w Polsce w roku 1990 - umożliwiały abonentom specjalnego serwisu na przechowywanie maili w pamięci komputera centralnegoFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Pamiętam, że się wchodziło na te strony, czegoś się szukało. Nie mam doświadczenia, że "pamiętam, jak pierwszy raz wszedłem do internetu", jak jeden z moich bohaterów - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Czajka, reżyser filmu "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce".  - Myślę, że dzisiaj jeszcze nie jesteśmy jeszcze w stanie docenić tego, jak to zmieniło wszystko - zaznaczył.

30 maja, w stołecznym kinie Kultura, odbyła się premiera nowego polskiego dokumentu opowiadającego historię podłączenia Polski do internetu. "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce" to opowieść o tym, jak rodził się i rozwijał polski internet, a także o tym, co zmienił w Polsce i wśród Polaków. - Gdy Narodowe Centrum Kultury zapytało mnie, czy chciałbym się zająć takim tematem, skomplikowanym dla mnie, jako dla humanisty, przestraszyłem się, ale z drugiej strony poczułem, że to bardzo ciekawe wyzwanie - przyznał w Polskim Radiu 24 reżyser tego filmu Łukasz Czajka.

Internet jako wróg, czy przyjaciel?

Gość "Weekendu kulturalnego" zaznaczył, że film "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce". jest dla niego istotny także dlatego, że dużo się dowiedział o tym, czym jest internet. - Miałem bardzo negatywne zdanie o tym zjawisku, uważałem, że to idzie w złą stronę i że jest mnóstwo zagrożeń - przyznał.

Pod wpływem filmu, jego podejście do tego się zmieniło. - To też nie jest tak, że ja patrzę na internet jako na zło wcielone - zaznaczył. Przywołał jedną ze swoich bohaterek, specjalistek od nowych technologii. - Pod wpływem rozmów z nią poczułem, że to nie jest tak i że to uproszczenie mówić o internecie jako złu wcielonym - zaznaczył.

- Jedna z bohaterek tego filmu mówi o tym, jak z jednej strony internet spowodował, że jesteśmy ze sobą połączeni na niesamowitą skalę, nieznaną w historii ludzkości, a z drugiej - jak jesteśmy pokoleniem osamotnionym. To jest dla mnie trochę motto filmu, by o tym powiedzieć, przypomnieć. Nie rozwijamy tego filmie, bo nie mamy miejsca i czasu by wchodzić w poszczególne wątki tak głęboko, ale istotne dla mnie było by zostawić widza z tym na koniec - wskazał.

"Nie jesteśmy w stanie docenić, jak to zmieniło wszystko"

- Lata 90. są dla mnie najbardziej niezwykłe, jeśli chodzi o moje życie. To czas pierwszych zainteresowań, w tym także internetem - przyznał rozmówca Mai Kluczyńskiej. - Pamiętam, że się wchodziło na te strony, czegoś się szukało. Nie mam doświadczenia, że "pamiętam, jak pierwszy raz wszedłem do internetu", jak jeden z moich bohaterów.  Myślę, że dzisiaj jeszcze nie jesteśmy jeszcze w stanie docenić tego, jak to zmieniło wszystko - zaznaczył Łukasz Czajka.


Posłuchaj

23:27
Łukasz Czajka i Lucyna Zwolińska o najnowszych premierach kinowych i operowych ("Weekend kulturalny"/ PR24)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Więcej w nagraniu. W drugiej części "Weekendu kulturalnego", o nowym spektaklu baletowym "Mały książę", opowiadała choreograf Lucyna Zwolińska.

Czytaj także:

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Łukasz Czajka, dokumentalista, autor filmu "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce"

Data emisji: 3.06.2022

Godzina emisji: 23.35


mbl

Polecane