Trzy Kasie i kawał historii polskiej muzyki

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Trzy Kasie i kawał historii polskiej muzyki
"Nasza tonacja" uczciła urodziny Kasi StankiewiczFoto: PAP/Krzysztof Świdersk

Wśród kobiecych głosów, które dominowały w tym wydaniu "Naszej tonacji", znalazły się aż trzy należące do pań o imieniu Katarzyna. Okazją były m.in. urodziny jednej z nich oraz zbliżający się koncert w studiu Trójki.

2 czerwca okrągłe, 45. urodziny świętowała Kasia Stankiewicz. Wokalistka, której wielka kariera rozpoczęła się w 1996 roku od piosenki "Orła cień", po wielu latach przerwy wróciła do macierzystej grupy Varius Manx. Ich drogi rozeszły się niedługo po nagraniu wspomnianego hitu. Wokalistka nagrała cztery solowe albumy, a przez zespół przewinęły się jej trzy następczynie. W końcu w 2015 roku Kasia ponownie połączyła siły z formacją Roberta Jansona, by wspólnie nagrać najpierw koncertową płytę "25 Live", a potem studyjny krążek "Ent". To właśnie z niego pochodzi zaprezentowany przez Mateusza Tomaszuka utwór "Od korzeni aż do gwiazd".

Koncertowa rozgrzewka

Kasia Moś również ma bogate artystyczne CV. Pochodzi z muzykalnej rodziny, występowała w musicalach, wspierała też wokalnie gwiazdy amerykańskiej sceny muzycznej. Pozostając w "kosmicznym" klimacie, gospodarz audycji sięgnął po piosenkę "Która to gwiazda", z najnowszego albumu wokalistki z Bytomia. Jest on w całości wypełniony utworami krajanki Kasi i zarazem czołowej postaci polskiego bigbitu, czyli Karin Stanek. Już w najbliższą niedzielę na antenie Trójki będzie można posłuchać, jak brzmią na żywo te piosenki – wokalistka da bowiem koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

Studyjne wspominki

Ostatnia w tym towarzystwie Katarzyna Nosowska to jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej ostatnich kilku dekad, rekordzistka w liczbie zdobytych Fryderyków, których ma w swej kolekcji aż 27. Sporą część z nich zdobyła jako wokalistka i autorka tekstów zespołu Hey, w którym śpiewała od początku kariery. W 2017 roku grupa zawiesiła działalność, ale wcześniej zdążyła jeszcze wydać jubileuszową płytę "CDN", zawierającą przearanżowane i nagrane na nowo utwory z 25 lat istnienia. Jeden z nich, zatytułowany "Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan", zabrzmiał w "Naszej tonacji".


Posłuchaj

50:23
Trzy Kasie i kawał historii polskiej muzyki (Nasza tonacja /Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Administratorr Electro, Swiernalis - "Amatorzy nocnej ciszy"
 2. Varius Manx & Kasia Stankiewicz – "Od korzeni aż do gwiazd"
 3. Kasia Moś – "Która to gwiazda"
 4. Kasia Moś – "Moja modlitwa"
 5. Tamtej Nocy – "Krew"
 6. Create – "Gasisz"
 7. Holak feat. Ralph Kaminski – "Najlepsze najgorsze wakacje"
 8. Hey – "Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan"
 9. Syndrom Paryski – "La Haine"
 10. Jazzgot – "Jeszcze raz"
 11. Brzózka – "Serca miast"
 12. Kortez – "Film przed snem"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 3.06.2022
Godzina emisji: 12.06

kc

Polecane