Kupuj, bo zdrożeje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kupuj, bo zdrożeje
Zdjęcie ilustracyjneFoto: non c/Shutterstock.com

Ostatnio dużo mówi się o kryzysie na rynku motoryzacyjnym i chodzi tu zarówno o nowe auta, jak i rynek wtórny. Swoje zrobił kryzys na rynku półprzewodników, a teraz brutalna napaść Rosji na Ukrainę generuje kolejne trudności.

Rynek motoryzacyjny na Ukrainie, który od początku wojny był zamrożony, w końcu się obudził. Dzięki tymczasowemu zniesieniu opłat celnych obywatele Ukrainy kupujący pojazdy w Polsce i całej UE nie muszą płacić cła importowego, akcyzy i podatku VAT. A co to oznacza dla nas?

Popyt w Polsce rośnie, a podaż maleje. Niestety oznacza to drożyznę.

"

– Jeżeli chodzi o rynek wtórny, to samochody wyprzedają się jak świeże bułeczki w piekarni i zaczyna brakować aut – wyjaśnia Przemysław Gąsiorowski, ekspert Autobaza.pl.

Posłuchaj

0:40
Ukraińcy kupują auta (Wysokie Obroty/PRK)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

0:37
Auta się starzeją (Wysokie Obroty/PRK)
+
Dodaj do playlisty
+

Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest chyba szybki zakup, chwilowe przetrzymanie i droższe sprzedanie pojazdu. Prawda jest taka, że ten sam samochód kupiony przed rokiem, dziś ma wyższą cenę niż 12 miesięcy temu. A gdyby tak kupić benzyniaka z V8, opakować folią, schować do garażu i uczynić z niego naszą lokatę oszczędności?

"

– To naprawdę dobry pomysł, bo auta dalej będą drożeć – podkreśla Przemysław Gąsiorowski.

Posłuchaj

1:37
Wszystkie auta drożeją (Wysokie Obroty/PRK)
+
Dodaj do playlisty
+

Sytuacja najprawdopodobniej ustabilizuje się dopiero w przyszłym roku. Nie oznacza to jednak obniżek, ale zatrzymanie wzrostu cen.


P. Kuniszewicz


CZYTAJ TAKŻE:


Polecane