Klasyczne bigbandy i współbrzmienia smyczków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Klasyczne bigbandy i współbrzmienia smyczków
Dorota Miśkiewicz i Piotr OrzechowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Mingus Big Band, The Count Basie Orchestra i Atom String Quartet – takie znakomite zespoły wystąpiły tym razem w "NocHarmonii". Usłyszeliśmy też niezwykłe głosy Cassandry Wilson, Elli Fitzgerald i Doroty Miśkiewicz.

Pierwsza czerwcowa "NocHarmonia" rozpoczęła się od dużej dawki wiosennej energii. Zapewnił ją Christian McBride Big Band, który w 2011 roku wydał nagrodzony Grammy album "Good Feeling". W nagraniu płyty wziął udział siedemnastoosobowy zespół dowodzony przez jednego z najważniejszych jazzowych kontrabasistów naszych czasów, a jej zawartość niemal równo podzielona jest pomiędzy nowe kompozycje i standardy jazzu.

Chwile wyciszenia zapewniła Cassandra Wilson, która zaśpiewała klasyk "Cry Me a River" z towarzyszeniem The Count Basie Orchestra. Kolejny hipnotyzujący głos w audycji należał do Dianne Reeves, której twórczość Julia Sawicka nazwała "eksplozją harmonii, barw i rytmu". Amerykańska wokalistka oddała hołd swej słynnej rodaczce, legendarnej Sarze Vaughan.

Nieco później zabrzmiał fragment pochodzącego z 1959 roku albumu "Porgy and Bess", nagranego przez duet marzeń Ella Fitzgerald & Luis Armstrong, a potem prowadząca "NocHarmonię" zabrała nas do warszawskiego Teatru Muzycznego "Roma". Tam w maju 2016 roku odbył się wyjątkowy koncert z Dorotą Miśkiewicz w roli głównej. Artystka, w towarzystwie śmietanki polskich pianistów, wykonała własne interpretacje mniej lub bardziej znanych polskich utworów – jednym z nich był "Ostatni" Edyty Bartosiewicz, w którym wokalistce akompaniowały Lutosławski Piano Duo i Atom String Quartet.

Końcówkę audycji wypełniła muzyka Mingus Big Band. To czternastoosobowa orkiestra z Nowego Jorku, specjalizująca się w muzyce kolejnej legendy amerykańskiego jazzu, czyli Charlesa Mingusa. Usłyszeliśmy fragment koncertu, który odbył się w 2006 roku w Tokio.


Posłuchaj

54:01
Klasyczne bigbandy i współbrzmienia smyczków (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka
Data emisji: 1.06.2022
Godzina emisji: 22.05

kc

Polecane