Najmłodsi Polacy w ławach sejmowych: obradował Sejm Dzieci i Młodzieży

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najmłodsi Polacy w ławach sejmowych: obradował Sejm Dzieci i Młodzieży
1.06.2022. XXVIII sesja Sejmu Dzieci i MłodzieżyFoto: PAP/Piotr Nowak

Za nami XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. W gmachu przy ul. Wiejskiej najmłodsi obywatele Polski mogli poczuć się jak prawdziwi parlamentarzyści: zasiedli w ławach poselskich, przemawiali, dyskutowali, głosowali. Podjęte w trakcie obrad uchwały zostaną przekazane dorosłym posłom.

  • Sejm Dzieci i Młodzieży obraduje od 1994 roku i w tym roku odbyła się już XXVIII sesja.
  • Młodzi posłowie zostali wyłonieni w drodze konkursu. Najpierw jednak musieli zapoznać się z biografią bohatera Armii Krajowej lub Narodowych Sił Zbrojnych i przybliżyć tę postać w ciekawy sposób.

Obrady o ideałach żołnierzy AK i NSZ 

Przed rozpoczęciem obrad do młodych posłów zwróciła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek. – Warto sobie zdać sprawę z tego, że wszyscy parlamentarzyści, wszyscy posłowie, ale także senatorowie, są wybierani przez swoich wyborców w swoich okręgach, ale w momencie, kiedy przyjdą już tutaj i złożą ślubowanie poselskie, stają się posłami wszystkich obywateli – mówiła.

Uczestnicy tegorocznych obrad musieli zapoznać się z biografią bohatera Armii Krajowej lub Narodowych Sił Zbrojnych i przybliżyć tę postać w ciekawy sposób. To właśnie temu tematowi w głównej mierze poświęcona była debata młodych posłów. – Uczciwość, patriotyzm, odpowiedzialność. Bóg, Honor, Ojczyzna. To są drogowskazy, którymi kierowało się wielu szlachetnych ludzi. Chciałbym podkreślić ideały żołnierzy AK i NSZ. Powinniśmy pamiętać o tych osobach. I aby te osoby były na zawsze w naszych sercach – deklarowali.

Przeczytaj także


Niepokorni mówią o ekologii

Byli jednak i tacy, którzy wykorzystali obecność na mównicy, by wyrazić swoje poglądy także na inne tematy. – Nasza planeta umiera na naszych oczach i żadne świętowanie historii nic nam nie da. Jak nikogo nie będzie już na Ziemi, kto będzie o historii pamiętał? – pytała jedna z młodych parlamentarzystek.

Na koniec dzisiejszych obrad młodzi posłowie wzięli udział w głosowaniach, przyjmując różne uchwały. Wśród nich były i te o zmianach w programie nauczania historii czy zorganizowaniu olimpiady wiedzy o żołnierzach AK, która dla najlepszych będzie przepustką na studia historyczne i prawnicze.


Posłuchaj

3:13
Dzisiaj w ławach sejmowych zasiadły dzieci: odbyła się XXVIII obrady XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Martyna Szymczakowska
Data emisji: 1.06.2022
Godzina emisji: 17.17

pr

Polecane