Nowe otwarcie, czyli album "Nieznany świt" zespołu Harlem

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Nowe otwarcie, czyli album "Nieznany świt" zespołu Harlem
HARLEM "Nieznany świt". Nowa płyta, której wydawcą jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia Foto: mat. promocyjne

10 dni temu ukazała się nowa płyta grupy Harlem: "Nieznany świt". Pochodzący z niej utwór "Jestem tu" od kilku tygodni gości na Liście Przebojów Trójki, dwukrotnie trafił na sam szczyt. O tym albumie i kulisach jego powstawania mówił w "Naszej tonacji" Krzysztof "Dżawor" Jaworski.

– To zdecydowanie nowe otwarcie. Po okresie dojrzewania jesteśmy w pięknym miejscu: jesteśmy dwudziestokilkuletnim zespołem, który przetrwał różnego rodzaju zawirowania. Miał też piękne momenty, które prowadziły nas od jednego zdarzenia do drugiego. Ta droga jest zawsze piękna... – mówi Krzysztof "Dżawor" Jaworski, lider grupy Harlem. – Dziękuję ludziom, którzy zawsze nam towarzyszyli: za obecność, wsparcie, dobre słowo na ulicy. To są rzeczy podstawowe, tak jak relacje między muzykami i oddanie sztuce – wskazuje.

– To nowe otwarcie, bo po dziewięciu latach oddajemy coś, co jest wynikiem wielu naszych wspólnych zmagań emocjonalnych i artystycznych. Gdzie jest wiele godzin prób, spotkań, wiele sporów, co ostatecznie daje efekt wspólnej pracy zespołowej – opisuje.

Przeczytaj także:


Czy po tylu latach nagrać nowy album jest łatwiej czy trudniej? – Jest zdecydowanie inaczej. Ten materiał powstawał etapowo. To bynajmniej nie jest dziewięć lat bezproduktywnego siedzenia i czekania na cud: na pewnym etapie mobilizacji nagraliśmy piękne sekcje, czyli basy i bębny. Potem, na kolejnym etapie, zostały dograne gitary i klawisze. W 2017 roku mieliśmy 60-70 proc. materiału muzycznego, nie było wielu wokali, wielu tekstów – opowiada Dżawor. – Jednak życie pisze różne scenariusze: tu się wywrócił życiowy wózek. To dotyczy konkretnie mnie – tłumaczy.

– Tak się zdarza, tak miało być: z tego powstają konkretne słowa, teksty. Z perspektywy 2022 roku wiem, że to wszystko musiało się wydarzyć, aby powstały takie utwory jak "Crazy Town", "Jestem tu" czy "Płaszcz". Bo to było opowiedzenie o sobie do bólu – dodaje.

Lista utworów:

 • CHÓR DZIECIĘCY "ŻANIOŁKI" – "Aleja gwiazd"
 • RITA PAX feat. WOJCIECH WAGLEWSKI – "Modlitwa"
 • HARLEM – "Crazy Town"
 • HARLEM – "Jestem tu"
 • KASIA MOŚ – "Tato, kup mi dżinsy!"
 • LEEPECK & ANITA LIPNICKA – "Do utraty tchu"
 • ADMINISTRATORR ELECTRO – "Mroczne biznesy"

Harlem – Jestem tu (Official Video)/YouTube Agencja Muzyczna Polskiego Radia


Posłuchaj

48:58
Krzysztof "Dżawor" Jaworski o nowej płycie grupy Harlem "Nieznany świt" (Nasza tonacja/Trojka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Michał Kirmuć
Gość: Krzysztof "Dżawor" Jaworski
Data emisji: 1.06.2022
Godzina emisji: 12.08

pr

Polecane