Rozpoczął się okres letnich burz. O czym pamiętać i jak się chronić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rozpoczął się okres letnich burz. O czym pamiętać i jak się chronić?
Letnie burze. Skąd się biorą? O czym pamiętać i jak się chronić? Foto: shutterstock.com

Czerwiec to jeden z gorętszych miesięcy i jednocześnie najbardziej burzowych okresów w roku. Czym jest burza w ujęciu naukowym? O czym powinniśmy pamiętać i jak się zabezpieczyć przed skutkami nawałnic? - O zjawisku i warunkach jego występowania w Trójce opowiedział Piotr Żurowski ze Stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz.

1 czerwca rozpoczyna  się meteorologiczne lato. Kalendarzowe nadejdzie trzy tygodnie później. Dlaczego to właśnie o tej porze roku mamy do czynienia z najintensywniejszymi burzami? 

– Dziś mamy do czynienia z pofalowanym frontem atmosferycznym. W rejonach jego oddziaływania mogą tworzyć się burze, które – szczególnie na północy kraju – mogą przynieść ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru oraz opady gradu. Do rozwoju burz dochodzi w porze letniej. Wszystko ze względu na zalegającą ciepłą i wilgotną masa powietrza, które jest rezerwuarem energii pozwalającej wypiętrzać się chmurom burzowym. W czerwcu temperatury są wyższe, więc więcej energii może zostać w tej masie zmagazynowane – wyjaśniał w audycji "Trójka do trzeciej" Piotr Żurowski ze Stowarzyszenia Polscy łowcy Burz.

– Sezon burzowy rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w październiku. W połowie tego okresu występuje największe prawdopodobieństwo pojawienia się intensywnych burz. To miesiące czerwiec, lipiec oraz sierpień, z czego dominującym jest lipiec – dodał.

Czytaj także:

Posłuchaj

8:19
Rozpoczął się okres letnich burz. O czym pamiętać i jak się chronić? (Trójka to trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak zachować się podczas burzy?

– Burze potrafią być nieprzewidywalne oraz gwałtowne, szczególnie w sezonie letnim. Jeżeli znajdziemy się w centrum burzy, szczególnie na otwartej przestrzeni oraz wysoko w górach, to jesteśmy bardziej narażeni na porażenie piorunem. Należy w takim przypadku jak najszybciej zejść na dół, ze szlaku. Jeśli nie mamy się gdzie schronić, to powinniśmy złączyć stopy oraz kucnąć, żeby nie poradziło nas tzw. napięcie krokowe. Im bardziej będziemy mieli stopy oddalone od siebie, tym napięcie będzie wyższe – tłumaczył gość Trójki. 

Rocznie z powodu porażenia piorunem w Polsce ginie od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.

Burze i silny wiatr - jak się zachować / KW PSP w Rzeszowie

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Piotr Żurowski (Stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz)
Data emisji: 1.06.2022
Godzina emisji: 13.34

zch

Polecane