Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. "Pomnik wystawiony patronowi"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. "Pomnik wystawiony patronowi"
Plakat Konkursu Wokalnego im. S. MoniuszkiFoto: mat. pras.

- Co trzy lata przyjeżdża do nas duża grupa młodzieży z całego świata i chce śpiewać Moniuszkę, chce śpiewać utwory polskich kompozytorów, których wcześniej nie znała, często w języku oryginalnym, chociaż ma możliwość śpiewania w tłumaczeniach. To ogromna zasługa, nie do przecenienia, pomysłodawczyni konkursu Marii Fołtyn - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Beata Klatka, dyrektor 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

  • Zwyczajowo Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki był organizowany w maju. W tym roku rozpocznie się 6 czerwca z racji bliskości 150. rocznicy śmierci patrona (4.06.1872).
  • Pierwszy etap potrwa do 8 czerwca. Kolejny etap odbędzie się 9 czerwca i po dniu przerwy, 11 czerwca, przyjdzie czas na finał.
  • W czasie gdy jury będzie obradować nad wynikami konkursu, 11 czerwca odbędzie się koncert Jakuba Józefa Orlińskiego i Michała Biela.

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki, organizowany przez Teatr Wielki - Operę Narodową, to największy konkurs wokalny w Polsce. Powstał 30 lat temu, założony przez Marię Fołtyn - legendarną Halkę i niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki

Co trzy lata młodzi śpiewacy zbierają się w Warszawie, aby zaprezentować swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki. Do rywalizacji w tegorocznym konkursie zakwalifikowało się 112 uczestników z 6 kontynentów i aż 28 krajów. Wśród nich najliczniejsza jest reprezentacja z Polski, a tuż za nią - z Ukrainy.

Rekord zgłoszeń

Rekordowo wysoka - prawie 430 - była liczba zgłoszeń, które napłynęły do organizatorów. - Wydaje mi się, że świadczy to też o tym, że po prostu część śpiewaków w jakiś sposób wypadła z obiegu, ponieważ z powodu pandemii nie było możliwości startowania we wcześniejszych edycjach innych konkursów. W związku z tym jest ogromna determinacja młodych muzyków, żeby się zaprezentować, żeby wrócić do życia zawodowego, życia artystycznego - stwierdziła Beata Klatka.

Pandemia nie pokrzyżowała szyków organizatorom 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, za to wybuch wojny na Ukrainie już tak. - Zgłoszenia przyjmowaliśmy do 15 lutego. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń śpiewaków rosyjskich. Niestety musieliśmy wszystkich tych śpiewaków wykluczyć z konkurencji. Była to bardzo przykra sytuacja dla wszystkich - przyznała dyrektor.

Zmieniony porządek konkursu

Nie był to wcale koniec komplikacji. - W ubiegłych latach ok. 20 proc. osób zakwalifikowanych do konkursu nie deklarowało swojego udziału, tłumacząc to zmianą swoich planów. W tym roku wyszliśmy z podobnego założenia, zwłaszcza biorąc pod uwagę tę szczególną sytuację. Tymczasem było wręcz odwrotnie. Przepuściliśmy więcej śpiewaków i bardzo dużo osób zadeklarowało swój udział. Dlatego zmianie uległ porządek konkursu - poinformowała Beata Klatka.

Wydłużeniu uległ pierwszy etap - z dwóch do trzech dni. Drugi etap został natomiast ograniczony do jednego dnia. Ponadto z trzech zadeklarowanych do wykonania utworów śpiewacy będą wykonywać dwa: jedną arię i jedną pieśń. Wyboru dokona jury i wybór ten będzie ogłoszony wraz z wynikami I etapu.

Mistrzowie ocenią swoich następców

Jurorami 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki będą m.in. znakomici śpiewacy: Ewa Podleś, Izabela Kłosińska, Olga Pasiecznik i Mariusz Kwiecień. - Reszta to menadżerowie teatrów ze świata: Metropolitan Opera czy Covent Garden, którzy decydują o obsadach. Wydaje się, że śpiewak, który zaprezentuje się w tym konkursie, będzie miał już za sobą prezentację przed kilkoma bardzo ważnymi osobami - podkreśliła dyrektor.

W gronie dotychczasowych laureatów i finalistów konkursu znajdują się znakomici artyści, tacy jak: Aleksandra Kurzak, Urszula Kryger, Małgorzata Walewska, Mariusz Kwiecień, Olga Busuioc, Jakub Józef Orliński, Ewa Tracz, Joanna Zawartko, Long Long, Gihoon Kim, Ruslana Koval i Andrzej Filończyk.


Posłuchaj

13:58
Rozmowa z Beatą Klatką, dyrektor 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki został objęty patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Program 2 Polskiego Radia jest partnerem medialnym konkursu.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Beata Klatka (dyrektor 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki)

Data emisji: 2.06.2022

Godzina emisji: 16.30

pg

Polecane