Szansa na nowy początek. Afgańscy studenci w Polsce [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szansa na nowy początek. Afgańscy studenci w Polsce [POSŁUCHAJ]
Jak przypomina bohaterka reportażu, obecnie sytuacja kobiet w Afganistanie jest bardzo trudna. Dziewczynki nie mogą się uczyć, a kobiety pracować w wyuczonych zawodach, nawet jako nauczycielki czy lekarkiFoto: shutterstock.com

– Bardzo lubię Warszawę, skradła moje serce. Bardzo lubię też polskie jedzenie: rosół, żurek, ale też naleśniki. Polska to mój drugi dom, w którym po raz pierwszy mogłam spróbować takich aktywności jak pływanie. Najważniejsze moje doświadczenie to, że mogłam, po przyjechaniu tu, po zmroku spacerować bez burki, bez chusty z poczuciem bezpieczeństwa – opowiada jedna z afgańskich studentek. 

Jesienią do Polski trafili studenci z Afganistanu, którzy zostali ewakuowani z Kabulu, nad którym kontrolę przejęli talibowie. Ich dni wypełnione są nauką zarówno polskiego czy angielskiego, jak i poznawaniem polskiej codzienności. Na Uniwersytecie Warszawskim zorganizowali Dni Afgańskie, które były okazja dla nich do opowiedzenia kraju, z którego pochodzą.  


Posłuchaj

12:33
Spełnione marzenie o studiach. Afgańczycy na polskich uczelniach (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gdy Afgańczycy znaleźli się w Polsce, studenci UW organizowali dla nich zbiórkę rzeczową, tak by od października mogli podjąć naukę właśnie na tej uczelni. Przyszli żacy wciąż przebywają w ośrodkach dla uchodźców pod Warszawą, ale są już w lepszym stanie psychicznym. Dwa tygodnie temu zorganizowali Dni Afgańskie, chcąc pokazać nam swoją kulturę i popularyzować wiedzę o Afganistanie. 

Kultura, kuchnia i tradycje

– Attan jest tradycyjnym narodowym tańcem Afganistanu. Normalnie wykonują go również kobiety, ale dziś wykonywali go tylko chłopcy. Warto podkreślić, że nauka tańca jest obowiązkowym przedmiotem w afgańskiej armii – opowiada jeden ze studentów. Podczas wydarzenia można było także zobaczyć afgańskie stroje. – Mamy wiele tradycyjnych ubrań. To, jak one wyglądają, zależy regionu, z którego pochodzą. Inaczej wyglądają te z Heratu, inaczej te z Kandaharu czy Mazar-i Szarif. Z reguły mają jasne kolory, na przykład jasnoniebieski czy jasnozielony, wyszywane są też kwiatkami – dodaje inna rozmówczyni  Weroniki Puszkar. 

 Czytaj także:

Można było też przekonać, jak smakuje Afganistan, do spróbowania był ryż z baraniną, czy tzw. ucha słonia, będące odpowiednikiem polskich faworków. – Afgańska kuchnia jest bardzo bogata. Mamy wiele różnorodnych dań, ale my wszystko jemy z chlebem, nawet ryż. Pieczywo to różnie się jednak od tego dostępnego w Polsce. Wypiekane jest w specjalnych zamontowanych na ziemi piecach – opisuje jeden z bohaterów reportażu. 

Podać pomocną dłoń

– My już od ośmiu miesięcy działamy na rzecz studentów ewakuowanych z Afganistanu. Naszą opieką objętych jest 25 osób, które chcą zacząć bądź kontynuować studia w Polsce. Uczymy ich polskiego i angielskiego, ale też zapewniamy wsparcie psychologiczne czy kulturowe, czasami rzeczowe. Pomagamy im także przygotować się do procesu rekrutacji na studia w Polsce. Ona właśnie się otwiera, więc proszę trzymać za naszych studentów kciuki – mówi Marta Tomczak, z Inicjatywy na rzecz studentów z Afganistanu. Organizacja wspierała organizację Dni Afgańskich na UW, które zgromadziły bardzo wielu miłośników kultury perskiej. Jak przyznaje Marta Tomczyk, ich przygotowanie dało Afgańczykom bardzo wiele przyjemności, bo po raz pierwszy mogli się podzielić w naszym kraju swoją kulturą. 

Większość z afgańskich studentów ma za sobą tragiczne przeżycia, w obawie o swoje życie musiała opuścić nie tylko miejsce swojego urodzenia, ale często także członków rodziny, o których wciąż się martwią. 

***

Tytuł reportażu: "Studenci afgańscy w Polsce"
Autorka reportażu: 
Weronika Puszkar
Data emisji: 
2.06.2022
Godzina emisji: 
18.42

gs

Polecane