Tõnu Naissoo – z Tallina do Berklee (i z powrotem)

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tõnu Naissoo – z Tallina do Berklee (i z powrotem)
Tõnu Naissoo i Zbigniew Namysłowski podczas wspólnego koncertu w Tallinie w 2017 rokuFoto: Jazzkaar Festival

Kiedy w 1967 roku Charles Lloyd grał swój sławny koncert w Tallinie, wydany potem na płycie "Live In The Soviet Union", Tõnu Naissoo miał szesnaście lat i nie tylko oglądał na żywo swojego idola, ale również… występował na tym samym festiwalu. W "Nocnej strefie" spotkanie z legendą estońskiego jazzu. 

Tõnu Naissoo opowiadał o tym obrosłym legendą festiwalu i jego konsekwencjach, o dziadku partyzancie i życiu pod sowieckim butem. O tacie - Uno Naissoo - nazywanym ojcem estońskiego jazzu i poszukiwaniu własnej drogi, które nadal trwa.

W opowieściach pianisty pojawił się też pistolet startowy i żydowskie wesele, nie zabrakło również polskich nazwisk: Chopin, Penderecki, Lutosławski, Namysłowski, Makowicz, Rodowicz…

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy zarejestrowanej w Tallinie podczas tegorocznej edycji Jazzkaar Festival. 

Drugą godzinę audycji wypełniły nowe płyty m.in. Marcina Olaka, RGG z gośćmi, Artura Tuźnika, Kenny’ego Wollesena i tria Dave Murray/Brad Jones/Hamid Drake.

***

Podczas 2-godzinnego pasma autorskiego przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.


Posłuchaj

1:54:32
Tõnu Naissoo – z Tallina do Berklee (i z powrotem) (Nocna strefa/Dwójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Data emisji: 1.06.2022

Godzina emisji: 23.00

Polecane