Morze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Morze
Kadr z nagrania słuchowiska "Morze"Foto: W. Kusiński

W najbliższy czwartek 2 czerwca zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Marii Konopnickiej pt. "Morze" w adaptacji i reżyserii Kamila Marii Banasiaka.

Wędrówki Konopnickiej posłużyły jako materiał do kolejnych publikacji. Jednym z tekstów napisanych pod wpływem podróży do Włoch była nowela pt. "Morze".
"Morze" opowiada o ludzkiej pysze, odwiecznej chęci dominacji człowieka nad naturą. Marzeniem głównego bohatera, teatralnego dekoratora Prospera Kaputkiewicza, jest stworzenie najpiękniejszego morza - morza, którego świat jeszcze nie widział. Z czasem pan Prosper popada w skrajne samouwielbienie, pragnie konkurować z Bogiem - tudzież naturą.
Czy mu się to uda?

Maria Konopnicka - urodzona w 1842, zmarła w 1910 roku, polska nowelistka, autorka utworów dla dzieci, tłumaczka, krytyczka i publicystka. Była wielką społeczniczką.

Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich twórców literatury dla dzieci. W utworach dla najmłodszych budowała fikcyjne światy bliskie dziecięcej wyobraźni. Codzienną rzeczywistość często mieszała z fantastyką i motywami baśniowymi (np. „Na jagody”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”).


Maria Konopnicka "Morze"

Adaptacja: Kamil Maria Banasiak

Reżyseria: Kamil Maria Banasiak

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Kamil Maria Banasiak

Kierownictwo produkcji: Mateusz Wyderka 

Obsada:

Stanisław Brudny, Tomasz Grochoczyński, Sławomir Pacek, Justyna Ducka, Jakub Gawlik, Kamil Maria Banasiak

 

Na słuchowisko "Morze" zapraszamy w czwartek (02.06) tuż po godz. 21.00.

 


 


 

 

 


Polecane