Kopalnia muzycznych odkryć. Światowo, choć po polsku

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Kopalnia muzycznych odkryć. Światowo, choć po polsku
Grupa KajoaFoto: Facebook Kajoa

W tym wydaniu "Naszej tonacji" mieliśmy szansę posmakować twórczości młodych zespołów z różnych zakątków Polski. Ich nazwy to: FORMY Planet, Kajoa, The Bad Sleep Well i MadRise.

Trójmiejski kwintet FORMY Planet ma w składzie muzyków znanych z takich zespołów, jak The Shipyard, Made in Poland, Bielizna oraz Blenders, dzięki czemu prowadzący audycję Marek Wiernik nie zawahał się nazwać go supergrupą. Panowie wydali debiutancki minialbum w październiku 2020, natomiast w lutym tego roku ukazała się ich pierwsza płyta długogrająca, zatytułowana "Kosmos jest wszędzie". Jej zawartość stanowią elektroniczne brzmienia pomieszane z zimną falą i przestrzennymi gitarami – próbkę tego miksu usłyszeliśmy pod postacią utworu "Kosmos".  

Zespół Kajoa liczy czworo członków, a jego rodzinnym miastem jest Toruń. Swój najnowszy longplay "Fale" zaczęli nagrywać w 2020 roku, już w czasach pandemii, co miało wpływ na jego zawartość muzyczną i znalazło odzwierciedlenie w tekstach opowiadających o ulotności i kruchości ludzkiego życia, a także o tym, co w nim najważniejsze, czyli miłości. Tak naprawdę jest to już drugie wcielenie grupy, która powstała w 1986 roku i zawiesiła działalność prawie 20 lat temu. Jak brzmi nowa Kajoa, mogliśmy się przekonać dzięki utworowi "2020".

Formacja The Bad Sleep Well reprezentuje Opolszczyznę, a konkretnie położone tam Krapkowice i Głogówek. W 2013 roku wydali minialbum zawierający pięć autorskich piosenek, nagrany z gościnnym udziałem saksofonisty słynnego amerykańskiego zespołu Dog Eat Dog. Ich najnowsze nagranie pod tytułem "Korzenie", które zabrzmiało w "Naszej tonacji", zostało zainspirowane przez książkę "Informacja zwrotna" Jakuba Żulczyka.

Na koniec audycji usłyszeliśmy utwór "Pustka" warszawskiej formacji MadRise. "Nieważne czy to rock, funky, metal, czy jeszcze coś innego. Nie określamy gatunku, od tego są krytycy muzyczni" – deklarują na swej stronie internetowej muzycy zespołu założonego przez basistę Tomka Zawadzkiego, który grywał razem z Izabelą Trojanowską oraz wirtuozami tego samego instrumentu, Mietkiem Jureckim i Wojtkiem Pilichowskim.


Posłuchaj

51:02
Kopalnia muzycznych odkryć (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Rubens – "Nie potrzeba dziś nam wojny, płaczu i burz"
 2. FORMY Planet – "Kosmos"
 3. Łukasz Łyczkowski & 5 RANO – "Nie jest źle"
 4. Rita Pax – "Kiedy byłem małym chłopcem"
 5. 19 Wiosen – "Ostatnia eskadra"
 6. Hetane – "Kłopoty"
 7. Farben Lehre – "Nie zamykaj oczu (slow)"
 8. Jacek Kuderski – "Niebiesko-żółty"
 9. Kajoa – "2020"
 10. The Bad Sleep Well – "Korzenie"
 11. MadRise – "Pustka"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Marek Wiernik
Data emisji: 30.05.2022
Godzina emisji: 12.08

kc

Polecane