Uwaga rowerzyści! Szykują się zmiany w przepisach ruchu drogowego  

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uwaga rowerzyści! Szykują się zmiany w przepisach ruchu drogowego  
_Foto: shutterstock.com

Rząd podjął pracę nad kolejnymi zmianami w przepisach ruchu drogowego. Nowe zapisy mają dotyczyć przede wszystkim rowerzystów. Ale nie tylko. Jakie zmiany mają zostać wdrożone?

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt przepisów mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw zmierzający do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach UE oraz do poprawy poziomu bezpieczeństwa infrastruktury drogowej.

Zwiększyć poziom bezpieczeństwa 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wskazała, że projekt dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy dotyczącej zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury drogowej. Dodała, że celem zmiany jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń podczas wypadków. Dotyczy to także zapewnienia jednolicie wysokiego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego we wszystkich państwach członkowskich, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożonych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów.

Przejazdy rowerowe jak "zebry"

Najwięcej może wydarzyć się na przejazdach rowerowych, które dla rowerzystów mają być jak tzw. zebry dla pieszych. Jednoślady mają tam mieć pierwszeństwo już w chwili wjazdu na jezdnię, a do tego – zakaz wjazdu bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód.

Czytaj także:


Jak ocenia Łukasz Zboralski, redaktor naczelny portalu BRD24, to zmiana ważna, choć kontrowersyjna. – Cywilizacyjne nasze prawo rowerowe dostosowało się do zachodniego wcześniej niż prawo dotyczące pieszych, czyli to kierowcy musieli bardziej uważać na przejazdach rowerowych, nie mogli zrzucać winy na rowerzystów. Zakaz wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód w przypadku pieszych był w Polsce wykorzystywany głównie do tego, aby pieszym przypisywać winę w wypadkach, które były spowodowane głównie przez kierowców – mówi ekspert.

Cały pakiet zmian

Kolejna ważna propozycja dotyczy obowiązku jazdy dzieci w kaskach. – Jeśli teraz wykształcą w sobie taką potrzebę, jako dorośli chętniej będą takie kaski zakładać – dodaje Łukasz Zboralski.

Być może rowerzyści nie będą mogli jeździć obok siebie – będzie to możliwe tylko w przypadku, gdy nikt nie będzie jechał z przeciwka. Zabronione może być także wyprzedzanie z prawej strony, z wyjątkiem dojazdu do świateł – a to tylko niektóre z proponowanych zmian.


Posłuchaj

2:39
Jakie zmiany w ruchu drogowym czekają rowerzystów? (Pora na Trojkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuły audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Sebastian Kwiatkowski
Data emisji: 30.05.2022
Godziny emisji: 8.10

PAP/mk

Polecane