Czym jeździł prezydent Mościcki? Prezentacja międzywojennych aut na Zamku Królewskim w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czym jeździł prezydent Mościcki? Prezentacja międzywojennych aut na Zamku Królewskim w Warszawie
Prezydent RP Ignacy Mościcki (wysiada z auta) oraz zaproszeni goście. Widoczny także m.in. kierowca Prezydenta Jan Pasiński w samochodzie marki PackardFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Samochód Packard, w którym jeździł prezydent Ignacy Mościcki, i pięć innych pojazdów amerykańskich marek z okresu dwudziestolecia międzywojennego będzie można obejrzeć podczas "Zamkowej Kolumny Samochodów Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej 1922–1939". Wydarzenie rozpocznie się 4 czerwca o godz. 10.45 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

  • 4 czerwca o godz. 10.45 z dziedzińca Zamku Królewskiego w Warszawie, w ramach wydarzenia "Zamkowa Kolumna Samochodów Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej 1922–1939", odjedzie sześć samochodów z okresu dwudziestolecia wojennego.
  • Wśród prezentowanych aut znajdą się: Cadillac 341B Phaeton z 1929 r., Cadillac V12 Limousine z 1931 r., Packard Deluxe Eight Limousine z 1929 r., Packard Limousine z 1931 r., Cadillac Series 75 Fleetwood V8 Limousine z 1939 r. orz replika CWS T-1 Torpedo.
  • Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna poświęcona samochodom, którymi przemieszczali się prezydenci II RP. Wystawa prezentowana będzie na Dziedzińcu Wielkim, a następnie w Ogrodach Królewskich od 4 czerwca do 1 września 2022 roku. 

"Zamkowa Kolumna Samochodowa Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej 1922–1939"

Jakimi pojazdami przemieszczali się prezydenci II RP? Ile aut wchodziło w skład kolumny samochodowej? Dowiemy się tego w dniach 4 i 5 czerwca, kiedy to owe piękne auta z okresu dwudziestolecia międzywojennego będzie można podziwiać na żywo. 4 czerwca o godz. 10.45 sześć samochodów przejedzie spod Zamku Królewskiego w stronę Belwederu i z powrotem.  Oczywiście przejadą one dostojnie, nie za szybko, więc będzie można je obejrzeć – uspokaja Jerzy Kossowski, redaktor naczelny miesięcznika "Automobilista", który partneruje wydarzeniu. 

Z dziedzińca Zamku Królewskiego wyjadą następujące modele samochodów: Cadillac 341B Phaeton z 1929 r., Cadillac V12 Limousine z 1931 r., Packard Deluxe Eight Limousine z 1929 r., Packard Limousine z 1931 r., Cadillac Series 75 Fleetwood V8 Limousine z 1939 r. i CWS T-1 Torpedo (replika). Na tylnym siedzeniu jednego z wymienionych packardów siedział sam Ignacy Mościcki, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1926–1939. 

Najczęściej czytane

Dlaczego polscy prezydenci wybierali cadillaki i packardy?


Wszystkie prezentowane w kolumnie samochody są amerykańskiej produkcji i należą do marek Cadillac i Packard. Dlaczego w kolumnie pojawią się tylko te dwie marki? – Po odzyskaniu niepodległości w Polsce nie było żadnego przemysłu motoryzacyjnego – przypomina Jerzy Kosowski. – Prestiżowe samochody amerykańskie były bardzo duże, bardzo eleganckie i w swoich klasach, w stosunku do konkurencji europejskiej, np. Mercedesa, Horcha czy innych tego rodzaju marek, nawet francuskich, były relatywnie tanie – wyjaśnia.

Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna poświęcona samochodom, którymi przemieszczali się prezydenci II RP. Jak czytamy na stronie internetowej Zamku Królewskiego w Warszawie: "na unikatowych fotografiach ujrzymy reprezentacyjne maszyny w służbie głowy państwa i poznamy od podszewki ich tajniki. Zobaczymy je w akcji podczas uroczystości państwowych i w innych, codziennych i niecodziennych kontekstach".

Wystawa prezentowana będzie na Dziedzińcu Wielkim, a następnie w Ogrodach Królewskich od 4 czerwca do 1 września 2022 roku. 


Posłuchaj

47:50
Dwudziestolecie międzywojenne na czterech kołach. Prezentacja samochodów, jakimi jeździli prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej na Zamku Królewskim w Warszawie (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak podróżowali Polacy w XX-leciu międzywojennym? - AleHistoria odc. 66/AleHistoria

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Gość: Jerzy Kossowski (redaktor naczelny miesięcznika "Automobilista")
Data emisji: 29.05.2022
Godzina emisji: 11.09

kr

Polecane