Sekrety filozofii dla najmłodszych. Tomasz Stawiszyński gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sekrety filozofii dla najmłodszych. Tomasz Stawiszyński gościem Trójki
Termin "filozofia" ("filos" – "miły", "ukochany" i "sofia" – "mądrość") tłumaczony jest jako "umiłowanie mądrości"Foto: Shutterstock.com

Co mógł mieć na myśli William Szekspir, pisząc, że "są na świecie rzeczy, o których nie śniło się filozofom"? Czym jest mądrość? Co jest w życiu najważniejsze? Odpowiedzi na te trudne, filozoficzne pytania Katarzyna Stoparczyk i mała Krystyna szukały z pomocą Tomasza Stawiszyńskiego – filozofa i autora książki "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii".

Tomasz Stawiszyński i "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii" 


"Filos" oznacza "ukochany", a "sofia" – mądrość – wyjaśnia filozof Tomasz Stawiszyński w książce "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii". Jej bohaterami są Tosia i Franek, którzy gubią się w centrum handlowym. Okazuje się jednak, że nie jest to zwykły przypadek. Rodzice gdzieś zniknęli, a inni ludzie chodzą jak w transie, zapatrzeni w swoje smartfony i tablety. Dzieci, którym towarzyszą niezwykła Sowa i jej rezolutny kompan, pies Berti, wyruszają na poszukiwanie rzeczy, o których nie śniło się filozofom. 


Tomasz Stawiszyński "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii"   Foto: mat. promocyjne Tomasz Stawiszyński, "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii" Foto: mat. promocyjne

No właśnie, co oznacza to słynne zdanie angielskiego poety?  Jako ludzie tworzymy sobie różne obrazy świata, mamy różne pomysły na to, jaki jest świat, jacy my jesteśmy i jak ten świat działa. Pokolenie po pokoleniu mozolnie wypracowujemy tę wiedzę o świecie, a tak naprawdę nie znamy go. Ciągle pojawia się coś, co nas zadziwia, demontuje nasz, z pozoru gotowy, obraz świata i skłania nas do tego, by szukać innego – tłumaczył Tomasz Stawiszyński.

Najczęściej czytane

Czym jest mądrość według filozofów?

Gość "Zagadkowej niedzieli" w swojej książce ze znawstwem i konsekwencją zaprasza młodych czytelników do filozofowania, sięgając aż do początków filozofii, czyli czasów starożytnych. To wtedy uczeni zadawali sobie pytania o to, czym jest np. mądrość.

– Mądrością filozofia, zwłaszcza starożytna, zajmowała się przez bardzo długi czas. W filozoficznym myśleniu założenie jest takie, że mądrości nigdy nie osiągamy, a raczej do niej dążymy. Kochamy ją, szukamy jej, zbliżamy się do niej, ale ona nigdy nie jest gotowa – mówił Tomasz Stawiszyński. – Mądrość to rozumienie tego, jak działa rzeczywistość. Rozumienie oznacza niepopadanie w różne iluzje na swój temat, na temat świata, to umiejętność patrzenia na świat taki, jakim on jest – dodał.

Posłuchaj

50:03
Ukochana mądrość, czyli filozofowanie dla najmłodszych (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Tomasz Stawiszyński (filozof, autor książki "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii")
Data emisji: 29.05.2022
Godzina emisji: 9.08

kr

Polecane