Jeśli nie z Rosji to skąd? Nowe źródła surowców energetycznych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jeśli nie z Rosji to skąd? Nowe źródła surowców energetycznych
Do Polski już niebawem popłynie surowiec z Norwegi rurociągiem Baltic PipeFoto: shutterstock.com

– Najbardziej naturalnym kierunkiem są państwa Zatoki Perskiej, łącznie z Iranem. Musimy pamiętać, że każdy gatunek ropy ma swoje właściwości chemiczne, determinujące dalszą produkcję, rafinację petrochemii – zwraca uwagę Mariusz Marszałkowski z BiznesAlert.pl. W praktyce oznacza to, że rafineria korzystająca z ropy rosyjskiej nie jest w stanie w ciągu jednego dnia przestawić się na inne źródło surowca o odmiennych parametrach.

W Polsce najbardziej potrzeba jest ropa pozwalająca uzyskać dobrej jakości olej napędowy, którego zużycie w naszym kraju jest największe. Dobrze nadaje się do tego surowiec rosyjski, podczas gdy np. amerykański lepszy jest do produkcji benzyny czy paliwa lotniczego. – Patrząc z perspektywy surowców to mamy wiele kierunków, z których możemy je sprowadzać, ale trzeba to robić w sposób mądry i biznesowo, i w kontekście zapewnienia odpowiedniego gatunku ropy – mówi rozmówca Michała Strzałkowskiego. Ropa irańska jest najbardziej zbliżona do rosyjskiej, jednak obecnie ze względu na sankcje nałożone na ten kraj sprowadzanie stamtąd surowców energetycznych nie jest możliwe.

Skąd pozyskać gaz ziemny?

Jeśli chodzi o źródła gazu ziemnego, to do Polski już niebawem popłynie surowiec z Norwegi rurociągiem Baltic Pipe, ale gaz sprowadzamy także z innych kierunków. – W naszych rurach od ponad siedmiu lat pojawia się gaz katarski. Katar jest jednym z istotnych graczy pod względem zaopatrzenia Europy. Mówimy też o coraz większym udziale firm amerykańskich. Jeśli popatrzymy na kontrakty PGNiG z firmami amerykańskimi to już ponad 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego ma do Polski dotrzeć z USA w najbliższych latach. Nie możemy też zapominać o państwach afrykańskich: o Angoli, Mozambiku, Algierii. Tu graczy będzie wielu – prognozuje Mariusz Marszałkowski. Polska rozbudowuje gazoport w Gdańsku, planuje powstanie kolejnego, zatem nasze możliwości sprowadzania gazu z różnych kierunków będą tylko rosły.  

 Czytaj także:

Kiedy kolejny pakiet sankcji?

Nie ma w Unii Europejskiej decyzji o ostatecznym kształcie szóstego pakietu sankcji na Rosję, który miałby zawierać także embargo na rosyjską ropę naftową. Wprowadzeniu go najsilniej sprzeciwiają się Węgry, ale niechętne są również Austria, Czechy czy Słowacja. Kraje te nie mają dostępu do morza, co sprawia, że w odróżnieniu od Polski nie mogą sobie pozwolić na sprowadzenie tego surowca za pomocą tankowców, ale ogromnie istotna jest też determinacja poszczególnych państw w sprowadzenie surowców z innych kierunków. – My chcieliśmy dywersyfikować źródła surowców energetycznych. Przez kilkanaście lat wydawaliśmy miliardy dolarów po to, żeby dziś być bezpiecznymi, jeżeli chodzi o kwestię dostaw. Państwa Europy środkowo-wschodniej na południu od nas bardzo niewiele robiły w tym zakresie – zwraca uwagę gość "Świata do trzeciej". 

>>>ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl<<<

W audycji ponadto:

  • aktualna sytuacja na Ukrainie – Rosja wzmaga ofensywę w Donbasie. Trwa próba okrążenia Siewierodoniecka;
  • jak wojna na Ukrainie wpływa na Białoruś w związku z sankcjami;
  • Mołdawia – sytuacja związana z aresztowaniem byłego prezydenta, a obecnie lidera prorosyjskiej opozycji, któremu postawiono zarzuty korupcyjne i zdrady stanu. Czy jego aresztowanie może zdestabilizować Mołdawię oraz jakie reaguje Kreml?
  • Wielka Brytania – Boris Johnson w kłopotach o publikacji raportu o covidowych imprezach na Downing Street. Sondaże pokazują, że jego dymisji chce 59 proc. ankietowanych. Tymczasem Johnson prowadzi twardą politykę wobec Rosji i śle dużo pomocy dla Ukrainy i jest ważnym sojusznikiem Polski w tych kwestiach;
  • dyskusja o dostępie do broni w USA po masakrze w szkole w Teksasie.

Posłuchaj

1:40:29
Jak skutecznie dywersyfikować dostawy surowców energetycznych do UE? (Świat do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Goście: gen. Leon Komornicki (analityk wojskowości, członek zarządu Stowarzyszenia Euroatlantyckiego), Bartosz Tesławski (redaktor naczelny NaWschodzie.eu), Grzegorz Kuczyński (dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce wschodniej), Mariusz Marszałkowski (BiznesAlert.pl), dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski), Andrzej Kohut (amerykanista, Klub Jagielloński)
Data emisji: 28.05.2022
Godzina emisji: 13.07

gs

Polecane