Harmonia kilku gatunków z urodzinowym tortem w tle

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Harmonia kilku gatunków z urodzinowym tortem w tle
Lauryn HillFoto: The Come Up Show / Flickr

Potrójne urodziny były okazją do zaprezentowania w audycji twórczości trojga wybitnych artystów reprezentujących różne kręgi stylistyczne: Milesa Davisa, Lenny'ego Kravitza i Lauryn Hill.

Obchodzony w Polsce 26 maja Dzień Matki to także data narodzin geniusza jazzowej trąbki Milesa Davisa. Przyszedł on na świat w 1926 roku w mieście Alton w amerykańskim stanie Illinois i dzięki swemu talentowi oraz niczym nieskrępowanej artystycznej wyobraźni na zawsze odmienił historię jazzu. Wiele jego albumów to dziś kanon muzyki popularnej – Julia Sawicka sięgnęła m.in. po tytułowy utwór z płyty "Tutu", przy nagrywaniu której mistrzowi akompaniował wirtuoz elektrycznych skrzypiec Michał Urbaniak.

Równo 38 lat po Davisie w Nowym Jorku urodził się Lenny Kravitz. Ten niezwykle utalentowany wokalista i multiinstrumentalista kojarzony jest głównie ze sceną rockową, choć w jego twórczości pobrzmiewają też echa innych gatunków, takich jak soul czy funk. Artysta wydał do tej pory jedenaście albumów studyjnych, z których ostatni, "Raise Vibration", ukazał się w 2018 roku. Właśnie z niego pochodzi kompozycja "It's Enough!", którą usłyszeliśmy w "NocHarmonii" tuż obok wielkiego przeboju "I Belong To You", nagranego przez Kravitza 20 lat wcześniej.

Najmłodsza w tym towarzystwie Lauryn Hill (rocznik 1975) pochodzi z Newark w stanie New Jersey i jest jedną z najjaśniej świecących gwiazd na firmamencie amerykańskiego R&B. Ma na koncie aż osiem nagród Grammy, a jej debiutancki solowy longplay "The Miseducation of Lauryn Hill" to jedna z najlepiej sprzedających się płyt w historii. Wokalistka wydała go tuż po rozpadzie ultrapopularnej formacji Fugees, z którą nagrała m.in. hit "Killing Me Softly". W audycji usłyszeliśmy jej solowy utwór, zatytułowany "When It Hurts So Bad".


Posłuchaj

53:16
Harmonia kilku gatunków z urodzinowym tortem w tle (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. CASSANDRA WILSON – "Time After Time"
 2. MILES DAVIS – "Tutu"
 3. LENNY KRAVITZ – "It's Enough!"
 4. LENNY KRAVITZ – "I Belong To You"
 5. LAURYN HILL – "When It Hurts So Bad"
 6. JARMUŻEK/PAKOWSKA – "Złoty pierścień"
 7. PIOTR DAMASIEWICZ – "Roztoka"
 8. MILES DAVIS – "All Blues"

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka
Data emisji: 25.05.2022
Godzina emisji: 22.05

kc

Polecane